“Betonsuz” muhtelİf seçİm vaadİ önerİlerİ

0 Posted by - 27 February 2014 - KÖŞE YAZISI

İnşaat ve arazi dışında bir değer üretemiyoruz da ondan. Yüksek teknoloji yok, bilgi ve uzmanlık yok. Bunlardan bir gelirimiz yok. Bu alanlara doğru hamle edecek bir eğitim sistemimiz yok, kültürümüz ve vizyonumuz da eksik.
Bu konulardaki yatırımlar uzun vadede geri dönüyor, sabır lazım. Oysa seçimlerde hep kısa süreli vaat lazım ki oylar gelsin.

Onun için de yerel seçimlerde bütün vaatler betonla ilgili.
Ya ne olmalıydı? Dünyadan bir iki örnekle yanıt vermeye çalışayım.

* Lizbon’un yükselen mahallesi Mouraria’da galeriler, kitapçılar, tasarım ofisleri, mimarlık büroları, şehir çiftçiliği gibi alanlarda küçük işletmeler türemiş. Bu eski Lizbon mahallesi şu ara yeni sakinleriyle canlanıyormuş. Belediye bu bölgede girişimcileri destekliyormuş.

* Meksika’nın Monterrey şehrindeki eski bir endüstri ve teknoloji mahallesi olan San Pedro bugün tasarım atölyeleri, kitapçılar, kültür merkezleri, restoran ve kafelerle zenginleşmiş. Ekosistem, biyolojik tarım ile ilgili küçük işletmeler buralara ofis açmaya başlamış. Bu girişimler belediyece destekleniyormuş.

* ABD’nin Houston şehrinde ana iş kolu petrol ve yan alanlarında faaliyet gösteren firmalarken şimdi yenilenebilir enerji konusu gündemdeymiş. Bu “eski enerji” kenti, yeni enerji kenti olmaya evriliyormuş. Bu alanda açılan firmalara dünyadan çalışmaya gelenler ve aileleriyle kozmopolit bir ortam oluşmuş. Kentlilerin şehir dışındaki popüler olmayan mahallelere yerleşmesi teşvik ediliyor, buralarda konut satın alacak ya da yaptıracak ailelere vergi kolaylıkları getiriliyormuş.

* Kanada’nın Toronto kentinde yerel yönetim küçük bira üreticilerini teşvik ettiğinden kentin çehresi değişmeye başlamış. Bu alanda iç ve dış turizm gelişmekteymiş. Bu işletmeler kendi mekanlarını açıyor, bira kültürünün yanında yeme içme kültürü de farklı bir ivme kazanıyormuş.
Bizim tek bildiğimiz, anladığımız bir yerleri imara açmak. Tek işimiz inşaat yönetmeliklerinin, kamu ihale yasasının detaylarıyla uğraşmak. Bütün partilerin ortak bakışı bu.

Parayla pulla değil, anlayış ve vizyonla ilgili her şey. Gelecek çok hızlı koşuyor ve bizim yetişmeye pek niyetimiz yok. Yeni Türkiye lafları havada uçuşuyor, 2023 tarihi bir dönüm noktası, gelecekte mühim bir eşik olarak ifade ediliyor. İyi de bu gidişle 2023’te Türkiye’de sadece daha fazla beton olacak. Başka?

Resimaltı: Mouraria, Lizbon.

Mehmet Tez, Milliyet

No comments

Leave a reply