Bir Adele Justin Bieber analizi

2 Posted by - 28 November 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezGaliba her zaman olduğu gibi popüler müzik endüstrisi kadınların ve genç kızların etrafında dönüyor.

Bugünlerde müzik dünyasını ticari anlamda hareketlendiren iki sanatçı var: Adele ve Justin Bieber. Albümleri aynı dönemde piyasaya çıktı ve hemen listelere girdi. Adele’in “25” isimli albümü Britanya’da ilk üç günde 600 binlik bir satışa ulaştı. ABD’ye yollanan 3.6 milyon CD’nin 2.3 milyonu iki günde bitti. İnsanlar kıtlık çıkacakmış gibi mağazalara koşup Adele albümü satın aldılar.

Elbette Adele’in albümünü stream platformlarına henüz vermemiş olması satışlarda etkili olan bir faktör. Ticari anlamda güçlü olan sanatçılar belki de bunu bir tür geleneğe çevirmeli.

Justin Bieber listelerde büyük. “Purpose” isimli yeni albümünün satışları ise Adele’in az ardında. Ancak Bieber’ın liste başarısı bu albümden en yeni single olan “Sorry” ile Beatles’ı bile solladı. Billboard’un haberine göre Bieber Hot 100 listesinde aynı anda en fazla hit şarkısı (17 tane) bulunan isim.

şin özeti, dünya şu anda bu iki ismin müziğini dinliyor ve satın alıyor. İnternette nereye bakarsanız onların isimleri, haberler, videolar, açıklamalar, şunlar bunlar… Albümlerle ilgili değerlendirmeyi şimdilik bekletiyorum. Ben daha çok 2015 yıl sonu itibariyle pop müziğin en çok satan bu iki ismine şipşak bir analiz yapmak istiyorum.

Adele’in günümüzün klasik “star” klişelerinden uzak bir hali var. Belki bu sade, iddiasız, doğal hali onu insanların gözünde çekici yapıyor. Sokakta ya da gittiğiniz bir yerde karşınıza çıkabilecek türden sıradan biri gibi duruyor Adele.

Justin Bieber’ın kendisi klişe. Süperstar, mega star, teen star, teen idol… Böyle bir şeyler. Justin Bieber sahne dışında sokakta pek karşılaşacağınız biri değil.

Adele ev kadını gibi görünüyor. Sıfır beden falan değil; model değil; hatta balık etli, tombul, herkes gibi görünen, giyinen, çocuğunu büyütmeye çalışan sesi güzel bir anne, içimizden biri.

Justin Bieber çocuk gibi görünüyor. Aklı fikri oyuncakta, eğlencede, partide, okulun en güzel kızında gibi bir durum. Zaman zaman birlikte görüntü verdiği hiphop’çılardan farklı. Onların yanında yaramaz olmaya çalışan muhallebi çocuğu gibi bir görüntüsü var.

Adele 1988 doğumlu. 27 yaşında. Yaşına göre daha olgun ve bir yetişkin gibi davranıyor… Justin Bieber 1994 doğumlu. Adele’den sadece altı yaş küçük. 21 yaşında ve yaşına göre hâlâ çocuk gibi. İmajıyla, iletişimiyle, şarkı sözleriyle (yani sanırım) ben artık büyüdüm gibi bir şeyler demek peşinde. Hâlâ…

Adele mutsuz aşk şarkıları söylüyor. Terk, yıkım, bedbaht haller… Acıların kadını izlenimi var. Ama özel hayatında çok mutlu biri. Yeni anne oldu, mutlu bir evliliği var. Şarkıları ve sanatçı “persona”sı arasına bir çizgi çekebiliyor.

Justin Bieber’ın ergen hisleri var. Muhakkak güzel bir kıza âşık ve üzgün. Ama zengin olduğundan arabalar, yatlar, katlarla kendini avutabiliyor çocukcağız. Justin Bieber gerçek hayatında da böyle biri mi ya da gerçek hayatı var mı bilemiyoruz.

Adele yetişkinlere hitap ediyor. Justin Bieber çocuklara…

Adele kadınların sevgilisi. Onların arkadaşı, dostu, sırdaşı gibi bir imaja sahip. Justin Bieber’ı sevenler “ay ne tatlı çocuk” kontenjanından teyzeler ve ona, ayakkabısına, pantolonuna, saçına hayran küçük kızlar. Kiminde şefkat, kiminde aşk hisleri yaratıyor Bieber.

Sonuç mu? Galiba her zaman olduğu gibi popüler müzik endüstrisi kadınların ve genç kızların hisleri, beklentileri ve ihtiyaçları etrafında dönüyor.

Popüler âlemde son manzara işte bu.

Mehmet Tez – Milliyet

Memet Tez

No comments

Leave a reply