Bir ‘Kadıköy’ albümü

1 Posted by - 14 January 2018 - KÖŞE YAZISI

Bazı gruplar, sanatçılar, müzik türleri hatta sound’lar, bazı semtlerle özdeşleşir. Kadıköy’ün bir sound’u varsa onu icat edenlerden biri Kesmeşeker olmalı.

Kadıköy’e 1980’li yılların ortalarından beri gelip giderim. Önceleri o zamanların İstanbul’undaki her müziksever gibi Akmar’a kaset doldurtmaya gelirdik. Mesele sadece kaset doldurtmak değildir elbette. Sizin gibi yağmur çamur demeden Rush, Camel, Alan Parsons, Budgie, Venom kaseti doldurtmaya gelmiş birilerini bulup iki laf etmek vardır işin içinde. Tanımadığınız insanlarla yıllardır tanışıyor gibi muhabbete girersiniz, çünkü müzik en güçlü paylaşımdır. Ne dil ne ırk dinler. Siyasetin falan ortadan kalktığı çok güzel alanlardır bunlar.

Kadıköy’e sonraki yıllarda müzisyenlik yapıp cover gruplarında çalarken de gelip gittim. Burada bir sürü müzisyen arkadaşım oldu. Onlarla Kadıköy stüdyolarında provalar yaptım. Geceledim, sabahladım. Orada, burda sürttüm. Bir Kadıköylü olamadım ama sokaklarında çok zaman geçirdim.

Yıllar sonra evimi buraya taşıdım. Burada evlendim. Çocuğum burada doğdu. Benim için yıllar içinde yavaş yavaş içine girdiğim sahiplendiğim bir yer Kadıköy. Kadıköy ruhu diye bir şey var ya hani. Ben şimdi bu ruh halini size anlatamam. Çünkü daha iyi anlatanlar varken bana düşmez. Kaybedenler Kulübü’nü dinleyin mesela. Veya Kesmeşeker dinleyin. Hiç dinlemediyseniz bakın yeni albümü “Kadıköy” var. Onunla başlayın. Geriye doğru gidin.

Cenk Taner’in müzikal tarihi herhalde Kadıköy’ün de gayrıresmi tarihidir. “Kadıköy’de çok güzel solduk biz” adında bir şarkı yapmış Cenk Taner. İşte o şarkıyı dinlerseniz mesela bu semtin psikolojisini biraz daha iyi anlayabilirsiniz. Veya “Az Ya Da Çok” var. O da olur bak.

Ada Müzik etiketiyle yayınlanan albümde 10 şarkı var. Söz ve müzikler Cenk Taner’e ait. Basta Canay Cengen, vurmalılarda Gökhan Özcan eşlik ediyor. Kesmeşeker’in kurulduğu 1990’dan bu yana 10’uncu stüdyo albümü bu.

Kesmeşeker’in şarkıları insanlardan bahseder ama o insanları Kadıköy’de görür. Bazen de Kadıköy’den görür. Gidenler, kalanlar, terk edenler, terk edilenler hep Kesmeşeker’in şarkılarındadır. Günlük yaşamda olan biten, sokakta ya da haberlerde gazetelerde gördükleriniz de şarkılarında yer alır ama hep Kadıköy’den görüldüğü gibi. Oraya ne kadar etki ettiyse
o kadar.

Kesmeşeker’in en iyi yanlarından biri dönemsel doğrularla, yanlışlarla, güzel ve çirkinlerle alakası olmaması. Kesmeşeker’in klasman dışı ve türler üstü olmasının nedeni de burada gizli.

Albümün sound’undan biraz bahsetmek gerekirse, bana bir önceki albüm “Doğdum Ben Bu Memlekette”nin aksine, Kesmeşeker’in ilk zamanlarını hatırlattı. Temiz kusursuz, güçlü bir sound değil, daha bir prova stüdyosu sound’u. “Dipten ve Derinden” gibi, “Aşk ve Para” gibi. ‘90’larda bir bara gittiğinizde sahnede çalan bir grup gibi.

“Az Ya Da Çok” unuttuğumuz bir şeyi gitar solosunu hatırlattı. “Keçi” reggae beat’leri üzerinde gezinen, ama bu hafiflik içine ağır sözler döşeyen bir şarkı. “Kadıköy’de Çok Güzel Solduk Biz” albümün ilk dinlemede “Az Ya Da Çok” ile en çok dikkat çeken şarkısı. “Önce Nar, Sonra Pancar”, “Sonbahar”, “Litra”yı hep yüzünüzde bir gülümsemeyle dinliyorsunuz.

“Dahi Çocukları Düşlerinden Vururlar” geçtiğimiz birkaç yılda yaşanan toplumsal dalgalanmalarla ilgili. “Kadıköy’de Zen” albümde Kadıköy’ü anlatan en iyi şarkılardan biri.

Bugün Kadıköy bambaşka bir yer olmaya doğru gidiyor. Ama temelde aynı ruhu koruyor. Çok göç alıyor ama buraya gelenleri de dönüştürüyor. Daha fazla Kadıköylü var artık. Yeni insanlar, yeni hikayeler… Cenk Taner ve Kesmeşeker’in daha anlatacak çok hikayesi var.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply