Bir kere yetmez: “Reissue”lar

4 Posted by - 01 July 2018 - KÖŞE YAZISI

Reissue denen, birtakım yeni özellikler ve içeriklerle yeniden basılan eski ve klasikleşmiş albümler, Batı müzik dünyasında hayli yaygındır ve albüm satışları içinde de geniş bir yer kaplar. En çok satan albümler sıralamasında bu albümlerden hatırı sayılır sayıda görürsünüz. Ama bir farkla, dijital olarak değil, fiziksel olarak satar bu albümler. Çünkü her ne kadar çoğu zaman “remastered” dediğimiz işlemden geçirilip temizlenmiş de olsalar, her ne kadar yeni şarkılar ve demo versiyonlar gibi özel içeriklere de sahip olsalar, bu albümleri değerli kılan paketleridir. O albüme dair özel bir nesneye sahip olmanın hazzını yaşatır. Bu tip box set’lerin altında yatan mantığı buralarda aramak lazım.

Geçen hafta iki reissue haberi geldi. İlki The Doors’un “Waiting for The Sun” adını taşıyan 50’nci yıl paketi. Bu albümün 50’nci yıldönümü çerçevesinde hazırlanan paket 14 yeni kayıt içeriyor. Klişe tabirle söyleyeyim gün yüzü görmemiş kayıtlar bunlar. Albümün ses mühendisi olan ve mix’lerini yapan Bruce Botnik kendi arşivini karıştırırken bulmuş. 14 kayıttan 5’i ise grubun 17 Eylül 1968’de Kopenhag’da verdiği konserin kayıtları arasından seçilmiş.

“Waiting for the Sun”, “Hello, I Love You,” “Five to One”, “The Unknown Soldier” ve “Back Door Man”. İki CD ve bir plaktan oluşan bu box set, 14 Eylül’de Rhino etiketiyle piyasaya çıkacak. İkinci bir yeniden basım haberi Guns N’ Roses’dan. Grubun belki de en kıyak albümü “Appetite For Destruction” 49 yeni kayıt içeren bir versiyonla karşımıza gelecek. Guns N’ Roses yaparsa tam yapar denmek istenmiş sanırım. 4 CD, 7 180 gr plak, toplamda 73 şarkı. “Appetite for Destruction” 1987’de yayınlandı gerçi ama Axl Rose’un her işi geçten geliyor.

O bakımdan bu yeniden basım albüm de 20’nci yıldan bir yıl sonra gecikmeli olarak piyasaya çıkacak. Bütün bu açık büfe Guns N’ Roses içeriği arasında iki de yeni şarkı var. Birisi yayınlandı, adı “Shadow Of Your Love”. Bu yeniden basımın en geniş paketini satın alıp altı kişilik yemek masasının üzerine yaydığınızda bardak koyacak yer kalmıyor masada. Albüm an itibarıyla siz bu yazıyı okurken yayınlanmış olacak.

Mehmet Tez

No comments

Leave a reply