Bir kuşak Beatles ile tanışıyor

1 Posted by - 03 January 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezThe Beatles kataloğu artık Spotify, Apple Music ve Tidal gibi stream platformlarında dinlenebiliyor. Müziği telefondan stream eden internette olmayan müzikleri pek bilmeyenler açısından iyi haber.

The Beatles tarihin en büyük pop grubu olabilir. En büyük indie grubu olabilir.
En iyi art rock, art pop grubu olabilir. En iyi boy band’i olabilir. En büyük liste başarılarını yakalamış olabilir.

Onlarca yüzlerce sanatçıya ilham vermiş olabilir. Bugün dinlediğiniz sevdiğiniz bir sürü müzisyen, onların şarkılarından esinlenmiş olabilir. İndie – alternatif müzik onların mirası üzerine inşa edilmiş olabilir.

Bugün yazıp çizdiğimiz pek çok grup, sanatçı onların cebinden çıkmış olabilir.
Bir gün bir “Beatles’tan esinlenenler” yazısı yazmak ve şarkı şarkı hangi bölüm nereden esinlenmiş, hangi sample Beatles’ın hangi şarkısından alınmış anlatmak isterim.

Ozzy Osbourne ile bir phoner (telefon röportajı) yapmıştım. Şu ara ne dinliyorsunuz diye sorduğumda “ben sadece The Beatles dinliyorum” demişti.
Ne diyordum, Beatles bugün duyduğumuz popüler müziklerin, soundların hepsini icat etmiş olabilir.

En iyi sözleri yazmış olabilir. En iyi geri vokalleri yapmış olabilir. En iyi armonileri yakalamış olabilir. En unutulmaz melodileri bulmuş olabilir.
Bunu ben değil, müzikle azıcık ilgili kime sorsanız, size söyleyecektir.
Beatles hepsi olabilir ama bugün pek tanınmıyor bilinmiyor. Ve bu kültürel açıdan büyük bir eksiklik.

Rus klasiklerini okumadım, Shakespeare bilmem çünkü interette yok demek gibi bir şey.
15 yaşında biri (2000 doğumlu) telefonundan müzik dinliyor. Müziği stream ediyor. Stream edilmeyen şeylerin varlığından pek haberdar değil. Beatles böyle biri için eski plaklarda, CD’lerde kalmış tozlanmış köhne bir müzik. Youtube’da bazı şarkıları falan var ama onlar da en klasik, çala çala en bitmiş tüketilmiş olanlar.

İlginçtir, “The Beatles dinlerim, çok severim” diyenlerin çoğu, yetişkinler de dahil, The Beatles’ı “Let It Be”, “Yesterday”, “Twist and Shout”tan öteye bilmezler, dinlemezler. 1960’ta kurulan grubun 1964’ten sonrasıyla bir iki hit dışında ilgilenmezler. Oysa Beatles bu tarihten dağıldığı 1970 yılına kadar belki de en güzel albümlerine imza atmıştır.

Belki de klasik hayranlar dönemin klasik pop şarkıları yerine sofistike santsal işlerle karşılaşınca hayal kırıklığına uğramıştır. Kim bilir?

Lafı uzatmamayım, Beatles’ın bütün kataloğunun stream edilebiliyor olması eminim bu eski nesillere de yarayacak. Belki o zaman beğenmedikleri bu ikinci dönemi şimdi yetişkin olarak dinleyince takdir edecekler.

Stream platformlarının ticari zaferi, yeni nesiller için de kültürel bir zafer.
Stream için küçük, insanlığın geleceği için büyük bir adım. Bizim gibi gündemdeki saf kötülük içinde boğulanlar için de bir kaçış, sahilinde ayaklarımızı suya soktuğumuz ıssız bir ada.

(Bu yazıyı yazarken kulaklığımda “Rubber Soul” ve “The Beatles ‘The White Album’” vardı.)

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply