Bir müzik türü olarak 80’ler pop

2 Posted by - 24 July 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezSeksenler 10 yıl sürdü, “retro” etkisi 90’lardan bu yana 30 yıla yaklaştı. İngiliz taze pop sanatçısı Shura, “Nothing’s Real” albümünde 1980’lerin Madonna’sı gibi tınlıyor. “Nothing is Real” adlı şarkıyı dinleyip “Indecision”ın ritimlerine kulak verip Madonna’nın “Holiday” zamanlarını (hatta bu şarkıyı) hatırlamayan olamaz. Hele 80’leri “retro”dan değil gerçekten yakalayan benim kuşağımdansanız. “Touch”, “What’s It Gonna Be”, “Kidz ’N’ Stuff”, “Make It Up” en iyi 80’ler şarkıları listelerine girecek nitelikte. Tek fark yıl 2016.

Shura_Nothing is Real_artwork80’ler, popun en şahane yılları ve anladığım kadarıyla yeni nesil pop bükemediği eli öpüyor. Rus ve İngiliz köklere sahip Manchester çıkışlı Aleksandra Lilah Yakunina-Denton’ın (kısaca Shura) yaptığı taklit falan değil, bizatihi 80’ler popunu, bir tür, “janr” haline getirerek devam ettiriyor. Bugün blues yapan, soul söyleyen sanatçılar janrın çerçevesi içinde nasıl kalıyor ve biz buna taklit demiyorsak, “80’ler popu” da yavaştan bir janr oldu. Artık 80’lere özenmiş demek bile boş. Tarz olarak 80’ler demek yeterli olmalı.

Mehmet Tez – Milliyet

1 Comment

  • zeynep 26 July 2016 - 00:31 Reply

    80lerin modası bitmiyor ben bundan şikayetçiyim, yıllardır nereye baksam bol bluz dar pantolon saçma babetler kabarık saçlar, George Michael’ın Wham! dönemi tarzını copy paste yapan binlerce tip, bıktık yahu bıktık!!! Hele Türkiye gibi bir iri kalçalılar cennetinde skinny pantolon modası neden bitmiyor???

  • Leave a reply