BİRİKİM DERGİSİNDEKİ O FOTOĞRAF

2 Posted by - 29 March 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezModa çekimi değil. Poz değil. Bu içten bir gülüşün fotoğrafı. Bin tane kitaptan, araştırmadan daha esaslı anlatıyor durumu.

Suriye’nin hangi köyünden neden sürüldün, berbat şartlardaki kamplardan birine nasıl geldin, kim bilir neler çektin bilmiyoruz, sevgili Suriyeli güzel kız. Seni tanımıyoruz.

Ama hikayene hakimiz az çok. IŞİD’in eline geçip öldürülmezsen eğer, tecavüze uğramak, satılmak, işkence görmek, muhtelif mezhepler ve etnik kökenlere mensup milisler tarafından kim vurduya gitmek; seçeneklerin bunlardı. Ya da mesela gece gizlice terk ederken köyünü, IŞİD peşinizden yetiştiğinde annen seni uçurumdan aşağı atacaktı vahşilerin eline geçme diye.

Türkiye’ye geldin, berbat kamplardan birindesin. Ya sonsuza kadar o kampta kalacaksın, ya dini bütün bir bölge vatandaşına üçüncü eş olarak kuma gideceksin. Ya da muhtelif şekillerde Avrupa’ya kaçayım derken soğuk, azgın dalgaların arasında kalacaksın derme çatma, pis, çürümüş bir kayığın içinde.

Şansın varsa İstanbul’a gelip bir trafik ışığında bulduğun köşede elinde tuttuğun “Suriyeliyim, Allah rızası için ekmek parası” yazan kartonla bekleyip duracaksın bütün gün. Biz de arabalarımızın içinden soğuk soğuk bakıp belki bir-iki lira tutuşturacağız eline.

Ortadoğu’da savaş da barış da bir senin için. Sen Ortadoğu’da bir küçük kızsın. Erkeklerin her şeyi bildiği, dikte ettiği, birbirlerini para, şeref, namus, din, ideolojiler ya da güç ve iktidar için kuduz köpekler gibi öldürüp parçaladığı, dostların anında düşman, düşmanların bir saatte kanka olduğu bu vahşi, ilkel, kaypak, insanı arkadan vuran, anında satan, tekinsiz, güvensiz coğrafyada yaşamaya mahkumsun. Yine de gülmeyi unutmamışsın.

Türkiye’ye geldin, gelmek zorunda kaldın binbir dert ve yanında binbir umutla. Bu koskoca dünyada sana eşinle dostunla, sevgilinle, çocuklarınla mutlu ve huzurlu yaşayacak bir karış yer bulunamadıysa eğer, bunun sorumlusu biziz. Ne eli silahlı adamlar ne de diğer vandallar. Bütün uygarlıklar, bütün dinler, bütün dinsizler, hepsi, hepimiz suçlu ve sorumluyuz. Yolun açık olsun, şansın bol olsun…

Not 1:Suriye İnsan Hakları Örgütü 2014 raporuna göre 6 milyon Suriyeli başka ülkelere sığındı. 7 milyon Suriyeli evinden barkından sürüldü ve ülkesi içinde yer değiştirdi. Türkiye’deki Suriyeli sığınmacı sayısı ise 1.9 milyon.

Not 2:Birikim dergisinin “Suriye ve Mülteciler” başlıklı mart sayısı Suriyeli sığınmacıların durumuna odaklanıyor. Fotoğraf: Kemal Vuran Tarlan.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply