BODRUM’UN YAZI MEŞHUR, CAZI DA MEŞHUR OLABİLİR Mİ?

0 Posted by - 11 April 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezPannonica Jazz yaz-kış kalabalık olan Bodrum’un kaliteli müzik ihtiyacını 12 ay açık kalarak karşılayacak; Bodrum severlere duyurulur…

Kimse kusuruma bakmasın Bodrum deyince benim aklıma kazık lahmacun yiyip jetski’leriyle koylarda köpükler saçarak dolaşan göbekli adamlar, sevgilileri ve motoryatları geliyor. Siz bunun yanına biraz ünlü, biraz az ünlü ve çevrelerindeki asistan, kanka halesini ekleyin, böyle bir şey. Benim suçum değil, artık bir-iki istisna hariç Bodrum bu. Durum değişir mi? Bilemem. Ama ilgimi çeken iyi niyetli işleri paylaşmak isterim.

“Bodrum’un yazı meşhur da cazı da meşhur olabilir mi?” sorusunu geçenlerde doğru kişiye sorduğumu düşünüyorum. Caz müzisyeni Ali Perret gönülden bağlı olduğu Bodrum’da bir caz mekanı açtı: Pannonica Jazz. Bakalım ne diyor?

“Çocukluğumdan beri Bodrum’la bir bağlantım var. Sonraki yıllarda, kriz dönemlerinde, özellikle 1990-1995 arasında Bodrum’da yaz-kış yaşadığım dönemlerim oldu. Bodrum’da bulunduğum toplam 30 yıl içinde müzik ve sanat konusunda bir şeyler yapmaya çalıştım. Bir sanatçı olarak, sosyal sorumluluk olarak gördüğüm Pannonica’yı bu yıl hayata geçirdim. Caz ağırlıklı ama sadece caz müziğine odaklı olmayan, her türlü kaliteli ve iyi yapılmış müziğe açık bir yer. Tabii Gezi olayları da (gençlerin yarattığı umutla) Pannonica’yı açmamın önemli sebeplerinden bir tanesi.”

Pannonica Jazz bir müzisyen platformu aslında. Her yaştaki yetenekli müzisyenlerin performanslarını sunabileceği; prova, kayıt ve eğitim gibi imkanlardan faydalanacağı bir oluşum olduğunu söylüyor Perret. Konserleri, caz müziğini destekleyen Garanti Caz Yeşili ana sponsorluğunda gerçekleşiyor.

“Kimi hedefliyorsunuz, Bodrum’da caz dinleyicisi var mı?” diye sorduğumda şu yanıtı aldım: “Pannonica yılın 12 ayı açık. Bodrum’da sürekli yaşayan, kalitesizlikten dolayı evden çıkamayanları hedefliyoruz!”

Bu kitlenin çok da küçük olmadığını tahmin ediyorum. Elbette Bodrum demek sadece magazine yansıyan sınırsız görgüsüzlük demek değil. Ali Perret’i ve ekibini hayallerinin peşinden gittikleri için kutlarım. Bu yaz Bodrum’a yolumu düşürmek için bir nedenim var artık.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply