Bu sezonun konserleri, festivalleri

2 Posted by - 28 May 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezBütçenizi, işinizi gücünüzü şimdiden ayarlayın. Bu sezonun radarımıza takılan etkinlikleri şöyle.

Genel bir sezon değerlendirmesi yapmak gerekirse şu şekilde özetleyebiliriz 2016 yaz sezonunu: Artık festival yok, konserler ve tek günlük etkinlikler var. Bir de Zorlu PSM var. Yaz konserlerinin ve farklı alanlardaki müzikli etkinliklerin önemli bir bölümü Zorlu PSM etkinlik takviminde yer alıyor ve etkinlik merkezinin farklı büyüklüklerdeki salonlarında gerçekleşiyor.

Bu yılki etkinliklerin pek çoğunun adı “festival” olsa da aslında neredeyse tamamı tek günlük etkinlikler. Ve büyük çoğunluğu Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşiyor. “Festival” ifadesinin sunduğu çeşitlilik, ortam ve atmosfer biraz geçmişte kaldı. Türk seyircisi kolay ulaşım ve konfor seviyor. Bir festivalin tamamında orada olmayı sevmiyor, sevdiği grubu görüp çıkıyor. Yine de sanatıçılar ve organizatörlerin emeği ve fedakarlıklar sayesinde pek çok etkinlik izleyebileceğiz bu yaz.

* Mutlaka gitmeniz gereken konser (8 Haziran, PJ Harvey): Zorlu PSM’de Ana Tiyatro Sahnesi’nde yer alacak bu konserde PJ Harvey çok kısa süre önce piyasaya çıkan ve hayli iyi yorumlar alan “The Hope Six Demolition Project” albümünden şarkılar çalacak. Albümün kayıt sürecinde Harvey; Kosova, Afganistan ve Washington DC’de bulundu. Önemli siyasi alt metinlere sahip bu albümün performansı da benzer bir siyasal ortamda geçecek kaçınılmaz olarak. Orada olmak lazım.

* Hiphop’a doyacağınız festival (5 Haziran, Drop Out Festival): Drop Out Festival çerçevesinde Küçükçiftlik Park’ta bir konser verecek olan Güney Afrika çıkışlı Die Antwoord’un performansı günün en çekici konseri olacak. Ekibin müziği hiphop’ın sınırlarını zorluyor. Cape Town’ın yeraltı dünyasından beslenen “Zef” bir getto kültürü ve müzikteki izdüşümünü Die Antwoord temsil ediyor. Canlı performansları hayli etkileyici, enerjik, sürprizli ve şaşırtıcı, beğeneceksiniz. Öncesinde Modestep ve Ceza da var.

* World Music âlemine dalacağınız konser (27 Haziran, Damon Albarn ve Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası): Belki de yaz sezonunun en şaşırtıcı, en merak uyandırıcı konseri, 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında gerçekleşecek bu konser. Blur solisti Damon Albarn çok yönlü bir sanatçı ve “Mali Music” ile başlayan Afrika ve dünya müziğine ilgisi malum. Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası iç savaş sonrasında dünyanın dört bir yanına savrulan müzisyenlerden oluşuyor. Aslında savaş öncesinde 2009’da Damon Albarn’la çalışmaya başlayan ekip, yeniden bir araya gelmiş, hatta Glastonbury’de de bir konser vermişti. Gecede Damon Albarn’ın sunacağı sürpriz konuklar olacak ve Suriye ve kültürüne bir saygı duruşu niteliğinde geçecek bu konser. Mekan Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi.

* İstanbul’da festival ortamı yaşamak için gideceğiniz konser (26 Temmuz, Muse): İstanbulBlueNights presents Muse konseri yılın en geniş katılımlı rock etkinliği olacak gibi duruyor. Grup usta müzisyenlerden oluştuğundan konserlerinde her zaman “enstrüman şov” garanti. Harika sololar, Muse’un klasikleşmiş gitar sound’u, yeni ve eski Muse hitleri. “Drones” isimli albümlerinin turnesinin bir ayağının İstanbul’dan geçmesi büyük bir şans. Büyük festivallerin artık yapılmadığı bir dönemde şehirde festival coşkusunu yaşatacak etkinliktir.

* Heavy metale doyacağınız festival (27-28 Ağustos, %100 Metal Fest: Headbangers Weekend): Blind Guardian ve Fin ilk açıklanan isimler. Henüz line up’ını tam anlamıyla açıklamadı ancak geçmişte getirdiği Overkill’den Helloween’e pek çok isim bir fikir verebilir. Heavy metal dinleyicisinin radarındaki festivaldir. Yer Küçükçiftlik Park.

* Türk rock’ına doyacağınız festival (25-28 Ağustos, Zeytinli Rock Fest): Her yıl Türkiye’nin en seçkin rock müzisyenlerinin Balıkesir Dalyan sahilinde buluşması ve bir yerli Woodstock ortamı oluşturması klasik oldu. Bu yıl da meraklıları şimdiden hazırlıklara başlamalı. Kesinleşen ekipler şöyle: Duman, Şebnem Ferah, Athena, Pentagram, Teoman, Mor ve Ötesi, Manga, Hayko Cepkin, Feridun Düzağaç, Model, Kurban, Cem Adrian, Ceylan Ertem, Umut Kuzey, Ceza, Zakkum, Baba Zula, Büyük Ev Ablukada Fırtınayt, Metin Türkcan, The Ringo Jets, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Adamlar, Blacktooth, Marsis, Deniz Tekin, Piiz, Gece, Fethi Okutan, Serkan Ferat, Seher Ahmetzade.

* Kadın vokale doyacağınız festival (8 Ağustos, Masstival): Sia, Selah Sue, Oh Land, Melis Danişmend, Fallulah, Güliz Ayla tek günlük festivalde sahneye çıkacak isimler. Sia son dönem popun en iyi besteci söz yazarlarından biri ve yeni albüm turnesinde. Oh Land ve Fallulah nordic indie pop sanatçıları olarak meraklısının takdir ettiği iki isimdir. Beklenti çıtasını yükseltin. Yanlarına Melis Danişmend ve Güliz Ayla katılmış. Kadın vokal şöleni de denebilir. Yer Küçükçiftlik Park.

Not: M83 bu yaz için favori konserimdi. Ancak sanatçının isteği üzerine kış aylarına ertelendi. Patti Smith konserinin bütün biletleri tükendi. Türkiye’de yapılan çok az konser satışa çıkar çıkmaz tükeniyor. Patti Smith onlardan biri oldu.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply