Bu yılı ustalara saygıyla bitirelim

4 Posted by - 01 January 2018 - KÖŞE YAZISI

Yılın son yazısında ustalara saygımızı ifade etmeden geçmeyelim. İşte geçen yıl yeniden yayınlanan compilation ve box set’lerden bazıları. (Siz bunlara müziksevere hediye gözüyle de bakabilirsiniz)

Fela Kuti Box Set #4
Afrobeat üstadı ikonik sanatçının eserlerini derleyip topayan seçmelerden bu yıl içinde yayınlanan dördüncü box set Erykah Badu’nun yaptığı seçkiyi içeriyor. Neo soul ikonu Badu’nun Afrobeat ikonu Kuti’den seçtikleri gayet ilgi çekici yapıyor bu derlemeyi.

“Early Years 1965-1972” – Pink Floyd
Pink Floyd’un 1965-1972 tarihleri arasındaki kayıtlarına odaklanan bu box set 27 CD’lik bir arşiv sunuyor ki bu kadarı Roger Waters’ın evinde bile yoktur. Syd Barrett’lı yıllardan yayınlanmamış kayıtları da içeren uçsuz bucaksız bir hayal alemi.

“Automatic For The People” – R.E.M.
R.E.M.’in, görece küçük bir sanatçı ve entelektüel çevreden sıyrılıp müziğini ve mesajını geniş kitlelere duyurmayı başardığı dönemin ardından yerini sağlamlaştırdığı albüm diyebiliriz 2017’de 25 yaşına basan bu albüm için. 25’inci yıl box set’inde sadece bu albümdeki şarkıların değil, geniş bir zaman diliminde grubun canlı kayıtları ve demo’larına yer veriliyor.

“Queen Is Dead (Deluxe Edition)” – The Smiths
1986 tarihli albümdeki şarkılarla birlikte b-sides, demo versiyonlar, prova kayıtları yer alıyor. Bunların yanına bir de 1986 tarihli Boston konseri kaydı eklemişler. Super deluxe versiyonunda Derek Jarman imzalı Queen is Dead videosu da var.

“Master of Puppets (Remastered & Expanded Edition)” – Metallica
Metallica’nın üçüncü stüdyo albümünün box set’inde stüdyo kayıtları, demolar, mix’ler ve altı farklı turneden röportaj görüntüleri de yer alıyor. Sadece heavy metal’in değil rock tarihinin de en etkileyici ve etkili albümlerinden biri hakkında daha fazla kayıt, bilgi, malzeme görmek isteyen biri için bulunmaz bir hazine. Fan çekimi bir konser kaseti bile var kutuda.

“Le Liaisons Dangereuses” – Thelonious Monk
Üstadın 1959’da Roger Vadim’in “Les Liaisons Dangereuses” filmi için yaptığı kayıtlar. Caz müziğinin zirvede olduğu yıllarda bu müziğin ikonlarından birinin 18’inci yüzyılda geçen bir hikayeye dair müzikal yorumu elbette heyecan verici. Bu kayıtlar, zamanında gün yüzüne çıkmadı ve unutuldu. Ta ki bu yıl nisanda Record Store Day (Dünya Plak Günü) şerefine plak olarak yayınlanana kadar.

“Purple Rain (Deluxe Expanded)” – Prince and The Revolution
Bu box set en fazla ekstra malzeme sunanlardan biri. 1984 tarihli soundtrack albümdeki şarkıların remastered versiyonları yanına 11 adet yayınlanmamış şarkı konmuş. B-Sides ve single edit’ler de pakete eklenmiş. Bir de 1985 tarihli konser DVD’si eklenmiş bu manzaraya. Zamanda yolculuk gibi box set.

“Ok Computer OKNOTOK 1997-2017” – Radiohead
Müzik basınında bu yılın reissue’su ilan edildi. Haklı nedenleri var. Bu unutulmaz albümün remastered versiyonları yanında yayınlanmamış üç şarkı ve yayınlanmamış kayıtlara ulaşabiliyorsunuz. Bu şarkılardan mesela “Lift” 1997’de albüme konsa bugün bir klasik olur muydu? Böyle böyle sorular ve yanıtlar, merak edene.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply