İşte bunlar hep kamu yararı!

0 Posted by - 23 March 2014 - KÖŞE YAZISI

AKP yeni bir yönetmelikle milli parklarımızı imara açmayı planlıyor. El değmemiş ormanları, nesli tükenen türlerin yaşadığı alanları eşe dosta dağıtacaklar. Yanlış anlamayın, “kamu yararı” için her şey.

– Kamu yararı, kamu yayıncılığı yapan TRT’nin AKP’ye seçim propagandası için 13 saat 32 dakika ayırması, buna karşılık CHP’ye 45 dakika, MHP’ye 48 dakika, BDP’ye
2 (iki) dakikayı uygun bulmasıdır. Bütün hükümet ve başbakan danışmanlarının her programda saatlerce konuşmasıdır kamu yararı.

– Kamu yararı, kamu hizmeti veren belediyelerin kamuya kiraladığı billboard’larda bir gecede binlerce “sağlam irade” posterinin belirmesidir.

– Kamu yararı, belediyelerin kamuya kiraladığı billboard’larda sadece AKP’nin adaylarının boy göstermesi, rakip adayların afiş ve posterlerinin düzenli olarak ortadan kaldırılması, tahrip edilmesi ya da zaten hiç konulmamasıdır.

– Kamu yararı, milletin meclisinin televizyonu Meclis TV’de AKP’nin hoşuna gitmeyen bir şey söyleyenler konuşurken sesin kesilmesidir.

– Kamu yararı, din-diyanet işlerinde bütün halkın ödediği vergilerle elde edilen imkanların sadece Sünni kesimin yararına kullanılmasıdır. Aleviler ve diğer dinlere mensup vatandaşlara yok kamunun bir yararı…

– Kamu yararı, hastalar tedavi beklerken, ulaşımı kesilen köylerde çocuklar ölürken, sağlık bakanının ambulans helikopterle mitinge gitmesidir.

– Kamu yararı, toplumsal olaylarda, gösteriler sırasında doktorların tıbbi yardım ihtiyacında olanlara müdahale etmesini kanunla engellemektir. B.k yoluna ölmek hep kamu yararı.

– Kamu yararı, başbakanın mitinglerine belediye otobüsleriyle şakşakçı, başbakana karşı gösterilere aynı otobüslerle polis taşımaktır.
Millete küfredene en güzel koruyu hediye etmek kamu yararıdır

– Kamu yararı, kamu bankalarından kredi çıkartarak eşe dosta gazete aldırmaktır.

– Kamu yararı, Türkiye’nin en köklü, en delikanlı takımlarından birini, sırf taraftarı uslu durmuyor diye “Akıllı ol yoksa o stadı sana yaptırmam” diye tehdit etmektir.

– Kamu yararı, vatandaştan toplanan vergilerle kafa kesen, insan ciğeri yiyen vahşilere TIR’la silah yollamak, sırtlarını sıvazlamaktır.

– Kamu yararı, arkadaşına Antalya’nın en müstesna koyundaki kamu arazisine, tarihi kentin içine otel yaptırtmaktır.

– Kamu yararı, “Milletin anasını bilmemne yapıcaz” diyen işadamına 0 TL bedelle Boğaz’ın en güzel korusunu hediye etmektir.

– Kamu yararı, iktidar partisinden belediye başkanının kendi belediyesi sınırlarından geçecek 3. Köprü kavşağının giriş ve çıkışından 115 bin TL’ye arazi almasıdır. İmar planının ardından bu arazinin değerinin 1 milyona çıkması, köprü bitince 2 milyon olmasının beklenmesidir kamu yararı. Belediye başkanının bu sorulduğunda “ne yani belediye başkanı arsa alamaz mı”
diye yanıt vermesidir kamu yararı.

Şimdi “Milli parklar kamu yararı için imara açılabilir, tesis yapılabilir” diye madde koyuldu yönetmelikle. Anladınız siz onu…
İşte bunlar hep kamu yararı.

Mehmet Tez, Milliyet

No comments

Leave a reply