Bursa’dan güzel haberler

0 Posted by - 19 August 2017 - KÖŞE YAZISI

mtezBursa’da düzenlenen, yerli ve yabancı pek çok ismin katıldığı Nilüfer Müzik Festivali artık unutulan “kamplı açık hava festivali” geleneğimize hayat verdi.

Cihan Mürtezaoğlu, In Hoodies, Gaye Su Akyol, Adamlar, Bubituzak, Son Feci Bisiklet, İnsanlar, Ponza, Nihil Piraye, Flört, Gevende, Duman, Sattas, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Büyük Ev Ablukada, Jakuzi, Korhan Futacı ve Kara Orkestra, İlhan Erşahin, Kaan Düzarat, Hey! Douglas. Yerli isimlerden bazıları. Erik Truffaz, Men With a Plan, La Caravane Passe, Maximo Park yabancı isimlerden bazıları.

Bütün bu isimleri ve daha fazlasını bir ormanda bir araya getiren ve artık unutulan “kamplı açık hava festivali” geleneğimize hayat veren etkinliğin adı Nilüfer Müzik Festivali. 10-13 Ağustos tarihlerinde Bursa’da, Nilüfer Belediyesi tarafından “birlikte güzel” sloganıyla gerçekleştirildi. Yer Balat Atatürk Ormanı’ydı.
fft16_mf9708143
Sanırım uzun zamandır bu kadar güncel, kendi alanında popüler alternatif isimleri hep bir arada izlemek müzikseverler için mümkün olmamıştı.

Festival hakkında biraz bilgi vermek isterim. Avrupa Festivaller Birliği “YOUROPE”a Türkiye’den üye olan tek kamplı festival. Üç sahnede konserler gerçekleşiyor. Ayrıca atölyeler, oyun alanı, tasarım stantları var. 260 dönümlük bir ormanlık alanda kamplı ve kombine toplam 100 bin kişiyi geçmiş dört günde. Bu festival umarım ki kurumsallaşır ve yıllar boyu devam eden bir etkinlik olur.

İstanbul’da artık bu tip bir etkinlik kalmadı. Bursa bayrağı devralmış gibi duruyor. 26 Ağustos’ta da sadece yerli dev isimlerin katılımıyla Zeytinli Rock Festivali, Balıkesir’in Zeytinli sahilinde gerçekleşecek, onu da unutmayalım.

Müzikseverler ve müzisyenler kendi yollarını buluyor, festivaller şu veya bu şekilde, nerede hayat bulurlarsa yaşamaya devam ediyor. Özellikle İstanbul dışında yerel profili çeken, çevreden de ilgi gören etkinlikler heyecan verici.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply