BUZDOLABINA BAKAKALMAK

0 Posted by - 21 June 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezYeni teknolojilerin şöyle bir yönü var. İnsanlar sizin muhteşem buluşunuzla ne yapacak, asla kestiremiyorsunuz. Haber yayını yaparlar diye beklerken onlar buzdolaplarını canlı yayınlıyor.

Şöyle bir anekdotum var, yeri gelince anlatmayı pek severim. Magazin gazetecisine soruyorlar: “Neden rock yıldızları hep mankenlerle çıkıyor sizce?” Yanıt net: “Çünkü çıkabiliyorlar.”

İşte bazen mesele bu kadar basit. Biri bir şeyi neden yapıyor diye çok fazla düşünmeye, saatlerce tartışmaya gerek yok. Yapıyor çünkü yapabiliyor. Neden her sene kaldırımları söküp yeniden yapıyorlar? Neden akıllara zarar 1000 odalı saray inşa ediyorlar? Neden robot heykelleri dikiyorlar? Neden dinozor ihalesi açıyorlar? Neden Çamlıca’ya dev gibi cami yapıyorlar? Neden refüjlere, otoyol duvarlarına saçma sapan yanar döner çiçekleri döşeyerek vergileri çarçur ediyorlar? Neden İstanbul’a ikinci boğaz açmaya çalışıyorlar? Neden illa da doğayı katlederek üçüncü havalimanı inşa ediyorlar? Neden habire denizi dolduruyorlar? Neden dereleri satıyorlar? Neden vapurları kaldırıp yerine yüzen klimaları koyuyorlar?

Çünkü yapabiliyorlar. Nedeni bu.

Periscope’u biliyorsunuz. Hani telefonunuzun kamerasıyla canlı yayın yapıp paylaşabildiğiniz sosyal medya uygulaması. Dünyada Periscope’taki en büyük çılgınlık şu anda buzdolabının içini naklen yayımlamakmış. #showusyourfridge hashtag’ine şöyle bir bakın. Periscope sayesinde insanlar sosyal medyada birbirlerine buzdolaplarının içini canlı olarak gösterebiliyor. Periscope’u açıyor, ardından mutfağa gidiyor, buzdolabınızın içini çekmeye başlıyorsunuz.

8114654_origYarısı dolu süt şişeleri, akşamdan kalan makarna, üzeri yağ bağlamış çorba, muhtelif yumurtalar, kutu bira ya da kola, yarısı gece film izlerken yenmiş dondurma, bayatlamış tost ekmeği, yoğurt… İnternet bunlarla dolu. Dev firmalar, milyarlarca dolarlık yatırımlar yaparak kurdukları data merkezlerinde harıl harıl bu bilgileri depoluyor. Havalı şehirlerdeki havalı ofislerinde birkaç Türkiye bütçesi büyüklüğündeki paralarıyla yeni yatırımlarının neler olacağına karar veriyorlar. Çıldıracağım galiba sayın seyirciler…

Sıradan insan kafası çok acayip. Ya ne olacaktı? İnsanlar beklendiği üzere canlı yayında eskiden bulamadıkları imkanları buldular diye sanat filmi mi çekeceklerdi? Buzdolaplarının içini çekiyorlar işte. Sefilliği yaşadığı yetmiyor, bir de bu sefilliği, buzdolabındaki dramı, elâleme canlı yayımlıyor. Neden? Çünkü yayımlayabiliyor. Çünkü teknoloji artık ucuz. Eskiden olsa olsa Prenses Diana’nın düğünü ya da savaş canlı yayımlanıyordu, şimdi buzdolabı…

Twitter ona buna olur olmaz çemkirmek ve ayar için, Facebook tatilden ayak resmi koymak için, Instagram sevimli kedi köpek ve yemek tabağı resmi paylaşmak için icat olundu.

Sırada hangi teknoloji var hayatımızı daha iyiye, güzele taşıyacak, merakla bekliyorum ben. Bir yandan buzdolabının kapağı açık, durumumuza bakakalıyorum.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply