CD’den başka çarem yok…

0 Posted by - 31 October 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezPlak alsam çok pahalı, dinlemek için pikap lazım, Spotify’dan link göndersem gönül razı değil, gene gidip CD aldım.

Birine müzik hediye etmek zor iş bugünlerde. Bunu 14 yaşındaki yeğenime bazı albümleri hediye etmek istediğimde fark ettim. Sevgili yeğenimin Instagram’da karşıma çıkan fotoğrafıyla dumura uğradım. Red Hot Chili Peppers tişörtü, zamanında bizim dinlediğimiz Metallica albümü, elinde kitabıyla odasında pek ciddi, pek ergen ve pek cool görünüyordu.

Tamam dedim, bunun bazı albümleri dinleme yaşı gelmiş. İşte o noktada tıkandım kaldım.

Şu anda bizim ergenliğimizdeki gibi bir müzik dinleme kültürü yok. Telefon var. Youtube, Spotify… Bunları açıp karşına çıkanları dinliyorsun. CD, kaset, plaklar, boombox’lar, raflar dolusu müzik malzemesi… Bunlar “eskiden sobalı evler varmış olum!” kafasında bir şeylere denk geliyor şu anda.

Pratik, kabul ediyorum. Stream sağolsun artık her aradığımı bulabiliyorum, her yeni çıkan albümü anında dinleyebiliyorum. Benim çok işime yarıyor itirazım yok da, benim plaklarım, CD’lerim var. 14 yaşındaki yeğenimin ileride nesi olacak? Evinin raflarında ne duracak? Eski modası geçmiş cep telefonları mı? Ya da hard disklerini mi dizi dizi sergileyecek? “Bunları ne dinlerdik ama… Şu 1 terabaytılık olan var ya, ne anılarımız var” falan mı diyecek? (Muhtemelen evet).

O yaşta biri için plak falan sıkıcı şeyler. Benim zamanında gramofona ne kadar ilgim varsa bizim yeğenin de ilgisi o kadardır. Hediye albüm diye link göndermeyi içime sindiremediğimden geriye tek çözüm kalıyor: CD. Kardeşime “Sizde CD player var mı?” diye sordum. “Benim eski Discman” var dedi.

Şimdi bizim yeğen benim kişisel ve müzikal dırdırlanmalarım sonucu çaresiz bir adet “90’lar revival” yaşamak durumunda. “Eeh rahat bırakın beni, dağılın” dese yeri…

O değil de yeğene albüm seçmek ne zormuş. The Beatles’la başladım ben. Bu da ayrı bir yazı konusu…

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply