Ceylan Ertem’in müzikal koalisyonu

2 Posted by - 01 March 2017 - KÖŞE YAZISI

mtezCeylan Ertem’in farklı renklerde isimleri bir araya getiren yeni albümü “Yine de Amin”, bir ekip çalışması olmanın ötesinde müzikal bir koalisyon gibi.

Ceylan Ertem’in yeni albümü “Yine de Amin”, her şeyden önce bir ekip çalışması. Bir defa kendileri de yakın zamanlarda albümleriyle kulakları şenlendirmiş isimler göze çarpıyor. Cihan Mürtezaoğlu “Korsan” adlı şarkının bestecisi ve aranjörü. Can Güngör “İnadına”, “Sevmek Gerekli”, “Kovdum”un düzenlemelerini üstlemiş. Cenk Erdoğan ağırlıklı olarak albüme imzasını atan prodüktör ve müzisyen gibi duruyor.

Bu tabloyu köşede tutalım. Öte yanda, albüme iki bestesini vererek çok iyi eklemlenen Sıla var. Ceylan Ertem’in hayranlık duyduğu, daha önce de bestesini seslendirdiği Yıldız Tilbe’nin bir yeni bestesi var.

Sıla’nın “Esmer” ve “Korsan” adlı iki bestesi sisli, puslu, hafif içli şarkılar. Vokalin ve vokal partisinin ön planda olduğu besteler. Bu durum güçlü bir sesi olan Ceylan Ertem’e tam adrese teslim dikilmiş şık bir elbise gibi oturuyor.

ceylan-ertem-yine-de-aminErtem, albümde söz ve müziğini yazdığı bestelerle bazen caza bazen Latin’e doğru (“İzin”) kayıyor. Çünkü bu şekillerde ses rengini daha iyi ortaya koyabiliyor ve elbette kendini daha iyi ifade ediyor. Sesi buna uygun.

Sıla’nın bestelerini icra ederken ise Ertem, Sezen Aksu tarzı kaliteli pop tadı vermiş. Bunu açıkçası çok başarılı buldum. Şu anda pek az rastlanan bir şey, adeta nimet kaliteli Türkçe pop.

Yıldız Tilbe’nin “Hiçbir Şeyimsin” (Hayallerim Yokluğundan) adlı bestesini pop caz temeller üzerine bina etmek çok iyi sonuçlar vermiş. Taze ve kulağa orijinal gelen bir şarkı çıkmış ortaya. Albümün sonunda Tunç Çakır imzalı bir de dans remiksi var bu şarkının. O da çok iyi.

Albümün geneline yayılan kaliteli pop ve caz etkisinin mimarı belki davullarda yer alan Volkan Öktem’in dokunuşları, belki nefeslilerdeki isimler (Trombon Bulut Gülen, trompet Barış Doğukan Yazıcı, alto saksafon, flüt Batu Şallıel, saksafon Anıl Şallıel, soprano saksafon Steven Kamperman), belki perdeli ve perdesiz basta Alp Ersönmez.

Yaylılarda İstanbul Strings adını görüyorum. Cenk Erdoğan ve Doruk Okuyucu gitarlarda, Adem Gülşen tuşlularda yer alıyor.

Ceylan Ertem belki de ilk defa müziğindeki, zihnindeki, kalbindeki her taşı, her duyguyu, her notayı yerli yerine oturttuğu bir albümle karşımızda. Yılın en fazla dikkat çekecek, en fazla konuşulacak albümlerinden biri olmaya aday olarak görüyorum.

Başta belirttiğim gibi Ertem’in albümü bir ekip çalışması, hatta bir tür müzikal koalisyon. Amacını da Ertem, albüm kapağının içindeki posterde belirtiyor: “Sahici ruh, cihanda sulh, yok başka hayal…” şeklinde (“Nilüfer” adlı şarkıdan).

Koalisyonlar kötü diyen bir daha düşünsün.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply