“Çoğunluk” kavramına daİr

0 Posted by - 29 April 2014 - KÖŞE YAZISI

Sisi çikolataları…

Mısırlı yazar Youssef Rakha son dönem bir fotoğraf projesiyle gündemde. Sisi’nin posterlerini, afişlerini, anahtarlıklarını, kartpostallarını, kısaca Sisi’nin şehrin muhtelif yerlerinde kendini gösteren imajını görüntülüyor.

sisimucevher

Sisi mücevherat…

“Sisi her yerde ve her noktada karşımıza çıkıyor” diye anlatıyor.
Çikolata ambalajlarında, evlilik yüzüğü kutularında, sokaktaki afişleri, posterleri bir kenara bırakırsak anahtarlıklardan, bardaklara kadar pek çok yerde Sisi varmış.
“Mübarek’ten farklı olarak Sisi dev posterleri değil hayatın her yerine nüfuz eden küçük objeleri tercih ediyor” diye anlatıyor Rakha. Çoğunlukla asker üniformalı fotoğrafları varken şimdilerde sivil görüntülere kayılmış (seçim olacak ondan herhalde).
Kahire’de Sisi mamulleri basan, üreten büyük bir sektör oluştuğunu anlatıyor Rakha. Halk bunlara bayılıyormuş. 30 Haziran öncesi daha ziyade Müslüman Kardeşler odaklı olan bu endüstri şimdi sadece Sisi üretiyormuş. Şehit fotolarının, muhtelif dua ve sloganların yerini şimdi Sisi almış.
Sisi’ye “dördüncü piramit” diyenler varmış. En çok buna güldüm. Mısır usulü “sağlam irade” bu olsa gerek. Yalnız “sağlam irade” eski bir tarz… Daha ziyade Mübarek stili… Lider gazlamada yeni trend küçük objelerle hayatın kalbine girmek. Bizim danışmanlara duyuralım. Çikolata gofretlerin üzeri çok iyi mecraymış.
Bir yerlere not edilsin…

sisi

Sisi anahtarlığıyla kapıyı açmak…
***

Youssef Rakha’ya soruyorlar: “Sisi, Mısır’da çoğunluğa ne ifade ediyor?”
Yanıt şöyle: “Ben artık çoğunluk diye bir şey var mı ya da en azından tutarlı ve istikrarlı bakış açısı olan bir grup var mı emin değilim. Ortak bir değerler sistemi yok. Siyasal ve ekonomik çıkarlar çok karmaşık. Her vakada duygusallıkla alınan birbirinden çok farklı tavırlar var. Çoğunluk Mübarek’i gönderdi. Ama sonra çoğunluk onun için üzüldü. Çoğunluk orduya karşı Müslüman Kardeşler’i iktidara getirmek için ayaklandı. Sonra aynı çoğunluk Müslüman Kardeşler’i göndersin diye orduyu göreve çağırdı.
Mısır’da çoğunluk hakkında konuşmak zordur, çünkü bu alanda çok fazla çelişki, tesadüfiyet ve idrakte suiistimal vardır. Tam da bu yüzden Mısır’da demokratik süreç hiçbir şekilde demokrasiyle sonuçlanmayacaktır. Tek bildiğim bu.”
Bunu da biz not ettik.
(İngilizce biliyorsanız mashallahnews.com’da yer alan söyleşinin tamamını okumanızı öneririm.)

sisimaske

No comments

Leave a reply