ÇOK KAZANAN KADINLAR LİSTESİNE YORUMLAR

0 Posted by - 11 November 2014 - KÖŞE YAZISI

2014’ün en fazla kazanan kadın şarkıcıları listesi açıklandı. Peki nereden, nasıl kazandılar? Gelirlerinin ne kadarı müzikten?

BeyonceBeyoncé: 115 milyon dolar kazandı. Bir yılda 95 konser verdi. Konser başına 2.4 milyon dolar tutarında bilet sattı. H&M ve Pepsi ile yaptığı anlaşmalar ve kendi adıyla çıkardığı albüm gelirlerini katladı.

taylor swiftTaylor Swift: 64 milyon dolar kazandı. Yeni albümünü geçen hafta çıkardı ve ilk haftasında 1 milyon satışı aşarak rekor kırdı. Albüm konusunda erken davransa belki Beyoncé’nin önünde olacaktı. Country’den popa geçerken hem müzikten hem de Diet Coke, Keds gibi markalarla yaptığı anlaşmalardan kazandı. Şu ana kadar kazandığı en iyi yıl 25 yaşındaki şarkıcının.

pinkPink: 52 milyon dolar kazandı. Listede yer almasına şaşırdığım bir isim. Türkiye’de pek takipçisi olmadığından duymuyor olsak da 85 konser yapmış. Konser başına 1 milyon dolarlık bilet satmış.

rihannaRihanna: 48 milyon dolar kazandı. Bu yıl albüm yapmadı ancak çok satan single’lar yaptı. Gelirinin kaynağı Eminem’le birlikte çıktıkları Monster Tour oldu. Rihanna yeni albümünü hazırlıyor. Bu çıktığında turneyle birlikte ilk sırayı zorlar.

katy-perryKaty Perry: 40 milyon dolar: Bu tutarın büyük kısmını Coty, CoverGirl, Popchips gibi markalarla yaptığı anlaşmalara borçlu. Toplam 20 konseri var. Yani pazarlamada güçlü Perry.

jennifer lopezJennifer Lopez: 37 milyon dolar. “A.K.A.” isimli yeni albümünü yayımladı, Pitbull ile birlikte DÜnya Kupası şarkısını söyledi ancak gelirinin büyük bölümü televizyondan geldi. American Idol jürisi kendisi.

miley-cyrusMiley Cyrus: Bu yıl MTV müzik ödül törenindeki “seks” temalı şovunu hatırlarsınız. Bol bol dil çıkarmalı olan. İşte Cyrus ben artık büyüdüm mesajının ardından “Bangerz” albümünün milyonu devrimesi ve konserleriyle listeye girdi. Her yıl bir iki basamak yükseleceği kesin.

Celin Dion: 36 milyon dolar. Gelirini Las Vegas, Avrupa ve Kanada’da verdiği konserlerden elde etti. Dion pek medyatik değil ama çok sadık bir hayran kitlesi var.

lady-gagaLady Gaga: 33 milyon dolar. İstanbul’daki konserinde “Artpop başarısız dediler, ama bu doğru değil, siz bunun kanıtısınız” diye hitap etmişti seyirciye. Ancak rakamlar yalan söylemez. Gaga önceki albümüyle 90 milyon dolar kazanmıştı. Bu yıl yeni albüm ve turneye rağmen geliri düştü.

britney spearsBritney Spears: Son albümü Britney Jean platinum olmayan (milyonu aşmayan) hatta golden olmayan (500 bini aşmayan) tek albümüydü. Ancak okuduklarımıza göre Las Vegas’ta gecesi 500 bin dolara sahne alıyor kendisi.

Özet mi? Konser vermeyene ya da markalarla anlaşma yapmayana para yok müzik camiasında. Albüm satışlarının (dijitalde de) tüm dünyada yüzde 14 azaldığı bir dünyada kazanmanın yolu bu.

Mehmet Tez, Milliyet

No comments

Leave a reply