CRR Ekim ayını neden iptal etti?

0 Posted by - 20 September 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezPek çok konser ve etkinlik “ülkenin mevcut durumu” neden gösterilerek iptal ediliyor. Ancak Cemal Reşit Rey konser salonunun ekim ayı programını toptan iptal etmesi ilginç.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu Ekim Ayı Etkinlikleri, son dönemde ülkemizin içinde bulunduğu hassas durumlar nedeniyle gerçekleştirilemeyecektir. Ayrıntılı bilgi ileri bir tarihte duyurulacaktır.”

Kurumun internet sitesinde yer alan açıklama böyle. Bir konser, iki konser değil, ekim ayının tamamı iptal edilmiş durumda.

Sanırsınız CRR’de normal zamanlarda göbek atılıyor da hassas durum nedeniyle eğlenceye ara verilmiş. “CRR ekim ayında neler olacağını nereden biliyor da peşinen bütün programı iptal ediyor” sorusunu da bir kenarda tutalım.

Müzik ve sanata dair belli çevrelerde yaygın ama yanlış algının nedenlerine uzun uzun girmek istemiyorum. Sadece gerçek bu değil demekle yetineceğim ve örnekler vereceğim. CRR’nin iptal ettiği konserlere şöyle bir bakalım:

-“Geleneksel Osmanlı Müziği’nin Cumhuriyet Dönemi Türk Bestecileri Üzerindeki Etkisi”.

-CRR Big Band adıyla anılan CRR caz orkestrasının konseri. “Türk müzisyen ve kompozitörlerinin caz ve orkestra müziği içinde yerlerini alabilmeleri amacıyla CRR Bigband adıyla 2007 yılında yola çıkan orkestra, geçtiğimiz sekiz yıl içinde 100’ü aşkın yeni eseri Türk Caz Müziği repertuvarına kazandırmıştır” deniyor.

-“Türkülerin Zarif Melikesi Aysun Gültekin’den Türküler” konseri.

Bu konserlerin neresi hassas duruma uygun düşmemektedir? Marianne Faithfull konseri, Monica Molina Konseri ve daha nice nitelikli saygın sanatçı ve müzisyenin konseri de iptal edilenler arasında. Toplam
13 konser iptal edildi.

İBB “hassas durumdan geçiyoruz, ne çiçeği böceği” dememiş, refüj duvarlarını yeşillendirmeyi iptal etmemiştir ama konser salonunda verilen bir kültür hizmetini iptal etmiştir. Sanırım CRR yönetimi bu durumdan çok memnun değildir.

Hadi diyelim ki (umarız bu durum sona erer) konser gününde acı bir haber aldık. İnsanlarda moral yok. Sanatçılar sahneye çıkmama kararı aldı. Bu çok insani bir durumdur ve anlamak mümkündür. Sanatçılar mevcut durumu en derinden hisseden, yaşayan insanlardır. Kimsenin buna itirazı yok ki. Ama bütün bir ayı peşinen iptal etmenin makul bir yanı var mıdır?

İşin ilginci CRR’de şu anda konserler devam ediyor. CRR’ye göre eylül ayında konser vermekte sakınca yok ama ekimde konser vermek hassas durumlar nedeniyle sakıncalı.

Asıl can sıkıcı olan ise kulağıma gelen söylentiler. Belediyelerin, siyasi partilerin hazine yardımı alamayacağı 1 Kasım seçimlerinde harcamak üzere para arttırmaya çalıştığı söyleniyor. Belediyelerin finanse ettiği pek çok konserin de aslında bu yönde bir “tasarruf” sonucu iptal edildiğinin konuşulduğunu duyuyorum.

Gerçek neden bu mu bilmiyorum. Tek bildiğim zor zamanlarda herkes üzerine düşeni yapmalı. Sanatçılara da bu şans verilmeli. Onlar hayatımızı güzel ve anlamlı kılan sanatlarını icra etmeye devam etmeli. Konser iptal edip etmeme kararı mahalle baskısına değil, sanatçının ve seyircinin sağduyusuna bırakılmalı.

-Lego firması Cambridge Üniversitesi’ne yaklaşık 2.5 milyon pound, 11 milyon lira bağışlamış. Amaç çocukların öğrenme sürecinde oyunun yerini araştıracak bir bölüm kurulmasıymış. Araştırmacı legocular aranıyor yani.

-Bilim insanları robot teknolojisinde bir sonraki aşamanın insanın fiziksel hareketlerini, mimiklerini anlayarak tepki verecek cihazlar olduğunu söylemiş. Telefonunuz, televizyonunuz bile sizin üzgün ya da mutlu olup olmadığınızı anlayabilecek ve ona göre hareket edecek yani. Biz daha insan insana anlaşamazken… Gelecek cidden makinelerin galiba.

-Glasgow Üniversitesi tarafından yapılan araştırma dünyadaki ülkelerin yüzde 70’inde erkeklerin eğitim alanında kızların gerisinde olduğunu ortaya koymuş. İşte size daha fazla kadın siyasetçi talep etmemiz için bir geçerli neden daha (hem de bilimsel).

Elalem nerelerde, biz neler yapıyoruz diye kendimize sorduğumuz dakikalar işte sayın seyirciler…

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply