Dünya Kaset Günü

1 Posted by - 24 October 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezGeçen pazar dünya kaset günüydü. Cassette Store Day, İngiltere, ABD, Almanya, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki kasetçilerde ve muhtelif müzik mağazalarında kutlandı

Kasetler alındı, kasetler satıldı. “Yaşasın kaset” yazıları internette cirit attı. İnsanlar bulabildikleri eski kasetleri satın alıp arşivlerken bir yandan da firmalar ve her türden ve çaptan sanatçılar bugüne özel kaset formatında albümler piyasaya sürdü.

Motörhead, Sebadoh, Tha Gaslight Antem, Foals, Alex G, Green Day gibi eski ve yeni, ünlü ve ünsüz bir sürü ismin kasetleri bugünde satışa çıktı.

Şimdilik dört ülkede kutlanıyor kaset günü ama belli bir çevrede yayılacağa benzer. Çünkü bu ülkeler teknik olarak müziğe en fazla değer veren, müziğe en fazla para harcayan ülkeler. Trend oradan yayılacaktır, yayılacaksa.

Amerikan çıkışlı dünyanın en büyük tekstil perakendecilerinden Urban Outfitters mağazalarında müşterilerinin beğeneceğini düşündüğü kasetleri satışa sundu.

Türkiye’de bulunmayan Urban Outfitters, dükkanlarının önemli bir bölümünü müzik mağazası olarak tasarlıyor ve buralarda plak satıyor. Firma şu anda tekstil yanında dünyanın en büyük plak perakendecilerinden biri ve raflarında artık walkmen’ler durmaya başladı. Firmanın pek çok albümün kaset versiyonunu önümüzdeki aylarda satışa sunmak için büyük bir sipariş verdiği ekonomi sayfalarında yer aldı. Bunlar arasında Death Cab for Cutie, Japandroids, Beach House ve Run The Jewels gibi isimler yer alıyor. Yani bir kaset günü hoşluğu değil hadise. Kasete ilgi devam edecek gibi duruyor.

Peki ama neden müziğin analog tüketim biçimleri dijitalden daha ilginç olmaya başladı. Neden plaktan sonra kasete de ilgi var. Daha pratik kesinlikle değil, ama analog daha eğlenceli.
Dünya Kaset Günü kutlamalarını 2013’te başlatan ve dünyaya yayan üç bağımsız şirketten Kissability’nin kurucu ortağı Jen Long şöyle açıklamış: “Kaset bir format değil bir kültür. Bir araya gelmekle, birlikte bir şey üretmekle ilgili. Kendi başına yapabildiğin kaydedebildiğin bir şey aynı zamanda.”

Kendi adıma kasetlerle büyümüş biri olarak “bana mı anlatıyorsun aslanım” hissiyatındayım. Biz anılarımızı kasete kaydettik. Ama sonra hepsini torbalara doldurup eskicilere sattık. CD, mp3 peşinden koşarken kaseti ihmal ettik.

Geçen haftadan beri evde köşe bucak her yeri eşeleyip eski kasetlerimi arıyorum. Bulamıyorum. Çoğunu elden çıkardığımı fark ettim. Bir kısmını taşınmalarda falan salladım gitti herhalde. Bazılarını birilerine vermiş olabilirim, hatırlamıyorum. Az sayıda annemlerde kalmış olabilir. Bir torba kaseti de plakçı dükkanı olan bir arkadaşıma değerini bilenler ulaşsın diye bıraktığımı hatırlıyorum.

kasetler 1

Evdeki az sayıda kaset de sevgili eşime ait. Bir CD dönemi insanı olduğu halde 80’lere olan hayranlığından kendini 80’lerde varsayıp zamanında kasete kayderek sakladığı Rolling Stones, Beatles, Metallica gibi temel eserler.

Daha 10 yıl öncesine kadar her tür gelişmiş ülkeden daha kasetçi bir millettik oysa.
Türkiye’de 2014’te toplam fiziksel albüm satışları (DVD ve VCD dahil) 15.5 milyon adet. Satış için bandrol basılan kaset sayısı sadece 4000 adet.

2004’te ise toplam fiziksel albüm satışı 43.9 milyon adet. Bandrol basılan kaset sayısı 27.8 milyon adet. 10 yılda 27 milyondan 4 bine inmişiz. Ama kaset bizim ruhumuzda var.

Geçmiş kaset gününüzü kutlarım. Eski kasetlerinizi atmayın, saklayın.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply