En çok kazanan DJ’ler nasıl kazanıyor?

0 Posted by - 05 August 2018 - KÖŞE YAZISI

Forbes’un 2017’nin en çok kazanan DJ’ler listesi açıklandı. Calvin Harris 48 milyon dolar ile başta yer alıyor. Peki müzik sektörü küçülür, sanatçılar gelirlerin düşmesinden yakınırken bu nasıl oluyor?

Pearl Jam’in imal ettirdiği ve adını verdiği şarap geçen hafta dört şişelik kutular halinde satışa sunuldu. 450 kutu 12 dakikada satılmış. Kutusu 150 dolar. (Bu haber ilk basıldığında Türk lirasıyla 675 liraydı dört şişenin fiyatı. Ben yazıyı yazarken 765 lira olmuştu. Siz okurken ne olur kestiremiyorum.) Tamamını hayranlar almış. Bir kısmı daha satışa çıkmadan zaten satıldı deniyor. Pearl Jam şarapçılığa mı başladı diye sorabilirsiniz. Aslında bu haklı bir merak olur zira bugüne kadar AC/DC şaraplarını, Iron Maiden’ın birasını (Bruce Dickinson’ın ürettiği ‘Trooper’) gördük işittik. Slayer cabarnet, Motörhead şiraz, Ratt cabarnet sauvignon üretti. Olmayan bir şey de değil. Ama bunu başka bir yazıda incelerim. Meseleyi konserlere bağlamak istiyorum. Pearl Jam’in şaraplarını, yakında çıkacağı Home X Away turnesinin tanıtım/promosyon faaliyetlerinden biri olarak görmek lazım. Şaraplar gurubun konser vereceği Chicago, Boston, Seattle, Missoula, Montana bölgelerindeki bağlardan gelen Şiraz – Cabarnet türünde üzümlerden üretilmiş. Yanlış anlaşılmasın Pearl Jam bu satıştan elde edilen gelirleri, sağlık, çevre ve yerel kültürleri destekleme gibi alanlarda faaliyet gösteren Pearl Jam Vitology vakfına veriyor. Ancak bu durum bunun bir konser ve turne promosyon faaliyeti olması gerçeğini değiştirmiyor.

Bugün müzisyenler sadece konserlerden gelir elde ediyor. Bu bakımdan turneler çok önemli. Zira statlar, arenalar dolacak ki para kazanılsın. Aksi takdirde albüm yayınlamanın da hobi olmak dışında herhangi bir amacı ve ticari anlamı da kalmadı.

Bir iki örnek vermem gerekirse Paul Mc Cartney’nin 2016-2017 turne geliri 285 milyon dolar olarak açıklandı. Justin Bieber aynı dönemde 260 milyon doları yakaladı. Bruce Springsteen aynı dönem 312 milyonu buldu. 2017 tarihli en güncel verilerle konuşmak gerekirse Coldplay (533 milyon dolar), halen aralıklarla devam eden Guns N’ Roses turnesi (490 milyon dolar), Depeche Mode (henüz 141 milyon dolar) büyük turneler. 2017 itibarıyla en büyük 20 turnenin toplam gelir tutarı brüt rakamlar hesaplandığında 2.7 milyar doları buluyor.

Kimi grup yüksek bir kaşe aldığından az sayıda konserle bu rakamları topluyor. Kimi ekipler de konser sayısını artırıyor. Şov sayısını dilediği gibi kolayca artıranların başında DJ’ler geliyor. Çünkü çok özel bir sahne set up’ları olmadığı sürece bu onlar için, mesela Guns N’ Roses, Coldplay, Beyoncé gibi isimlere göre çok daha kolay.
DJ’lere gelirsek, evet DJ’ler nasıl bu kadar para kazanabiliyor sorsunun yanıtı “gruplar nasıl bu kadar para kazanabiliyor”dan farklı değil. Konser ve partilerle.

Mesela ilk üç sırada yer alan isimler Las Vegas’ta da çalıyor ve her çaldıkları gece birkaç yüz bin dolar alıyorlar. 45.5 milyon dolar gelirle ikinci sırada olan The Chainsmokers geçen yıl 100 konser vermiş. Her üç günün birinde sahnede olmak demek. Bir ara Zaytung tarzı, “David Guetta flash belleğini kaybettiği için turnesini iptal etti” haberleri vardı. İşinin ne kadar kolay olduğunu zalimce anlatan bir espriydi. Guetta geçen yıl 15 milyon dolar kazanmış. Ama hala sekizinci sırada. İlk sırayı Calvin Harris 48 milyon dolar ile alıyor. Bunda Las Vegas şovları kadar yaz festivallerinin etkisi olduğu belirtilmiş. Bu fetivallerden milyon dolarlık kaşeler aldığını biliyoruz. Sadece kaç milyon dolar aldığını tam bilmiyoruz.

Üçüncü sırada 49 yaşındaki tecrübeli DJ Tiesto var (33 milyon). Dördüncü sırayı Steve Aoki almış (28 milyon). Bu isimlerin reklam anlaşmalarından elde ettikleri gelirler bu hesaplara dahil değil.
Müzikte satışlarden ve stream’den elde edilen gelirler halen bu rakamlarla kıyaslandığında komik kalıyor. Müzik sektörü hala performans ve konser ile ayakta duruyor. Sanırım bu tip gelir listeleri de bunun en önemli kanıtı.

İKSV Caz Festivali’nin yeni direktöründen mesaj var

Festivalin yıllardır temel direği ve yüzü olan sevgili Pelin Opçin, kültür sanat hizmetlerini artık Londra Caz Festivali programlama direktörü olarak verecek. Kendisini kutluyoruz ve yeni görevinde başarılar diliyoruz. Yerine, yine uzun yıllar festival için çalışmış, 2011’den bu yana direktör yardımcılığı yapmış olan dostumuz Harun İzer geldi. Bir anlamda bayrağı devraldı. İstanbul’un en önemli festivali artık ona emanet. Harun’a yeni görevinde başarılar diledikten sonra hemen neler düşündüğünü nelere ağırlık vereceğini sordum. Harun şöyle konuştu: “
İstanbul Caz Festivali geçmiş 25 yıl boyunca sürekli bir değişim ve gelişim içinde oldu. Zaten böyle festivalin halen ilk günkü heyecanını ve güncelliğini koruyabilmesinin en temel sebebi bu olsa gerek. Benim de kafamdaki, bu sürekliliği koruyarak festivali daha da geliştirmek. Özellikle erişilebilirliği artırmak, festivali şehrin daha farklı köşelerine ve farklı kitlelere ulaştırmak gibi hedefler var aklımda. Ayrıca festivalin giderek Türkiye’den daha çok sanatçı için uluslararası lige açılma fırsatı yaratacak bir platforma dönüşmesini de umuyorum. Ve tabii dünyanın en önemli, güncel ve yükselen yıldızları yine İstanbul Caz Festivali’nin konukları olmaya devam edecekler, bu konuda bir değişiklik yok.” Tekrar başarılar.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply