ALPER BAHÇEKAPILI’NIN KALEMİNDEN EN İYİ 10 SEINFELD BÖLÜMÜ

1 Posted by - 24 July 2014 - KÖŞE YAZISI

Screen shot 2014-05-05 at 6.10.17 PMBundan tam 25 sene önce, 5 Temmuz 1989’da ilk Seinfeld bölümü NBC’de yayınlanmıştı. Sekiz sezon, 180 bölüm boyunca devam eden dizinin popüler kültürdeki izlerini üç beş satırda anlatmak mümkün değil. Farklı kültürlerdeki ortak takıntıları, arızaları herkesin kavrayabileceği özel bir dille işledi Seinfeld. Gündelik hayatımızdaki yüzeysel konuları, gözden kaçırdığımız komik ayrıntılarıyla, zamansız ve mekansız şekilde ekrana taşıdı. Her bir Seinfeld bölümü mizahi açıdan eşsiz bir zekanın ürünüydü. İşte o zekanın doruğa çıktığı 10 bölüm…

The Switch
“Batı medeniyetinin tüm tarihi boyunca hiç kimse kız arkadaşının ev arkadaşıyla birlikte olmayı başaramamıştır. Ortaçağda sadece bunu önerdiğin için bile seni hapse atarlardı.” George’un bu unutulmaz repliği aslında her şeyi özetliyor. Jerry kız arkadaşının ev arkadaşına abayı yakmıştır. Tüm bölüm boyunca George ve Jerry’nin ‘değiştirme’ operasyonu üzerine yaptığı planları izliyoruz. Ayrıca Kramer’ın yıllardır gizlediği ön adı da bu bölümde açığa çıkıyor: Cosmo.

The Marine Biologist
George’un bir mimar olmak istediği gerçeği dizi boyunca defalarca işlendi. Ama onu bu bölümde bir deniz biyoloğu olarak izliyoruz. Kramer nasıl olduysa bir balinanın nefes deliğine golf topu sıkıştırmayı başarmıştır. George’un deniz biyoloğu titriyle bir balinayı kurtarışını anlattığı ve Kramer’ın attığı o golf topuna bağlanan final efsanedir.

The Opposite
George tüm hislerinin ve davranışlarının yanlış olduğuna ve tam tersini yaparsa hayatta çok daha başarılı olacağına karar veriyor. Bu yeni yaklaşımıyla dünyanın en vasıfsız, sorunlu, arıza insanı New York Yankees’de rüya bir iş kapıyor. Dahası, her saniye söylediği binbir yalanın yerine doğruluğu koyarak harika bir kızı da tavlıyor. Hem de şu giriş cümlesiyle; “Merhaba, ben George. İşsizim ve ailemle birlikte yaşıyorum”.

The Contest
Yaşı geçmiş, saçları dökülmüş ve ailesiyle birlikte yaşayan bir adamın mastürbasyon yaparken annesine yakalanması, takdir edersiniz ki pek hoş değil. Bu hadisenin ardından George ‘hobisine’ ara vermeye karar veriyor. Bu ara da Jerry, Kramer, Elaine ve George arasında kimin daha fazla dayanabileceğine dair bir iddiaya dönüşüyor. Grubun tek kızının, Elaine’in ilk pes eden olması ise manidar.

The Bizarro Jerry
Dizinin karakterlerini iyi bilen izleyiciler için bu bölüm muhteşem. Elaine’in yeni tanıştığı arkadaşları eskilerinin, Jerry, Kramer ve George’un tam tersi karakterlere sahiptir. Yeni George her yerde hesabı öder. Yeni Kramer yan evdeki arkadaşının (Jerry) buzdolabını kullanmak yerine kendisi alışveriş yapar. Yeni Jerry ise her şeyle uyumlu, insanların yardımına koşan bir insandır. Üstelik ‘eski’ Jerry’nin ‘erkek elli’ sevgilisi de bu bölümde paralel hikaye olarak işlenir.

The Merv Griffin Show
Kramer, Amerika’nın ünlü bir talk şovunun, Merv Griffin Show’un setinde kullanılan eşyaları çöpe atılmış bir şekilde bulur. Talk şovun setini kendi evinin salonuna kurar. Tüm arkadaşlarını bu sözde sette ağırlar. Reyting için Jerry’nin kız arkadaşını ‘sete’ davet ettiği ve Jerry’le yüzleştirdiği an bölümün doruk noktasıdır.

The Soup Nazi
The Soup Nazi o kadar ünlü ki, dizinin hayranı olmayan, uzaktan takip edenler dahi bu bölümden büyük ihtimalle haberdardır. Jerry eli ayağı titretecek kadar güzel çorba yapılan bir dükkan keşfeder. Ama buradan çorba almak için dükkanın aşçısının kurallarına uymak şarttır. Elbette dörtlümüz kuralları yerine getirmekte sıkıntı çekecek ve bu çorbadan mahrum kalacaklardır.

The Shower Head
Jerry, Kramer ve Newman’ın evlerinde suyu çok zayıf püskürten duş başlıkları vardır. Bu yüzden saçları bir türlü istedikleri şekli almıyordur. Ne mutlu ki Newman’ın tanıdığı ‘bir adam’ onların bu sorununu çözecektir. Bölüm boyunca Elaine’in Afrika’ya, her şeyin şirket tarafından ödeneceği bir geziye gitmeye çalışmasını da izliyoruz. Ancak nedense Elaine’in kan testinde uyuşturucu çıktığı için bu tura katılamayacaktır. Peterman’ın Kramer’ı ‘junkie’ sandığı sahne muhteşemdir.

The Bubble Boy
George’un sonradan ölümüne sebep olacağı sevgilisi Susan’ın bir çiftlik evi vardır. Hep birlikte bu eve gitmeye karar verirler. Yol üzerinde Jerry’nin hayranı olan, hastalığı yüzünden bir balonun içinde yaşayan bir çocuğun evine uğrayacaklardır. Bölümün sonunda balon patlar, çiftlik evi de yanar. Balonun patlamasının mesuliyeti George’da, evi yakansa Kramer’dır.

The Bottle Deposit
Kramer ve Newman büyük vurgunun peşindedir. Yeterli sayıda şişe toplayıp, Michigan’a götürürlerse depozitodan iyi para kazanacaklardır. İki bölüm peş peşe süren The Bottle Deposit’de Jerry’nin oto tamircisi onun arabasını da çalar. Michigan’a yakınlaşırken Kramer bu çalıntı otoya rastlayınca rota ve maliyet hesapları değişir.

BirGün Gazetesinde Yayımlanmıştır.

No comments

Leave a reply