En son ne zaman kafanızı kaldırıp gökyüzüne baktınız?

1 Posted by - 08 September 2014 - KÖŞE YAZISI

Ne alaka demeyin dinleyin. Geçen haftalarda en az 7 kişi denizlerde pisi pisine can verdi. Ne ilk ne de son ölümler bunlar. Oysa bu trajedi yaşanmayabilirdi

mtezBüyükçekmece’de kaybolan beş gencin sadece biri bulunabildi. Hafta sonu Riva’da iki kişi yüzerken kayboldu. Henüz haber yok. Peki neden? Neden bu insanlar öldüler? Nedeni bilgisizlik, umursamazlık.
Bu olayların hepsi fırtına ve şiddetli rüzgar olan günlerde gerçekleşti. Ne ilk ne sonlar. Meteoroloji web sitesinde uyarıyor, Windguru, Windmeter gibi uygulamalarda (ki bunların hepsi ücretsiz) fırtına beklentisi veriliyor ve uyarı yapılıyor. Rüzgarın 30 deniz milinin üzerine çıkacağı ifade ediliyor. Ama insanlar hiç ilgilenmiyor, hiçbir şey yokmuş gibi denize giriyor, deniz bisikleti gibi dünyanın en güvensiz aletiyle açılıyor.
Oysa hava durumu çok açık bir şekilde denize falan girmeyin deniz bisikletine binmeyin diye bas bas bağırıyor anlayana. Düz yolda giderken karşınıza bir uçurum çıksa, “ben burdan geçerim bir şey olmaz” deyip atlar mısınız aşağı?
Havanın mesajı da bu uçurum kadar net aslında ama bunu okumayı bilmek lazım.
Bu şartlarda plajı açan ve denize girmeye izin verenlerin sorumluğu elbette tartışılmalı ama konu burada bitmiyor. Çünkü insanlar hava durumundan anlamıyor. Umursamıyor. Bunu gerekli olduğu fikrine sahip değiller. Oysa bulutların şekli, rengi, nem oranı, görüş mesafesi rüzgarın yönü, bunlar size önemli şeyler anlatır. Üstelik ilkel çağlardan beri anlatır. Daha dinler peygamberler yokken ortalıkta insanlar denizlerde yelkenle yol alıyordu, hava durumunu tahmin edebiliyorlardı. Bu en kadim bilgiler bugün kimsenin umurunda değil, çünkü günlük hayatta işimize yaramaz sanılıyorlar.
Bugün sokaktaki birine kuzey neresi diye sorun kimse bilmez. Rüzgar nereden esiyor desen haberi yoktur. Onun yerine futbolcu Caner’in karısının bindiği arabanın markasını herkes bilir. Herhalde dünyadan bu kadar kopuk olan ama bunun farkında bile olmayan başka bir canlı türü yoktur yeryüzünde.
Hava durumu bilgisi fasafiso değil, dünyalı olmanın gereği. Bütün canlılar bu basit şeyleri bilir ve hayatlarını bunlara göre yönlendirir. Bir biz kendi kapalı kutumuzda her şeyi biliyormuşçasına iddialı ama hiçbir şeyden habersiz yaşıyoruz.
Doğa dediğimiz şey çoktan yol kenarındaki duvar saksılarına indirgenmiş durumda.
Doğal denge diyorsun, “e işte parklara kilim desenli çiçek ektik ya” yanıtı geliyor.
Çevresinden bu kadar kopuk bir canlının hayatta kalma şansı giderek azalıyor.

No comments

Leave a reply