Festivallerde kadın erkek dengesi

2 Posted by - 04 March 2018 - KÖŞE YAZISI

Müzik aleminde yeni tartışma festival kadrolarında kadın erkek sanatçı dengesi üzerine. 45 uluslararası festival 2022’ye kadar kadrolarındaki kadın ve erkek sanatçı ağırlığını eşitleme sözü verdi.

Her yıl Barcelona’da düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından olduğu gibi Türkiye’den de pek çok müzikseveri ağırlayan Primavera Sound Festivali’nde bu yıl ilk gün 56 konser arasında 6 kadın sanatçı var. Kadın derken kadın solist veya DJ ya da kadın solisti olan grup kastediyorum. İkinci gün 10 kadın sanatçı kendine yer bulabilmiş. Üçüncü gün bu sayı 11. Sahneye çıkacak yaklaşık 170 grubun en fazla 30 tanesi kadın. Assolistler yani headliner’larda durum ne acaba? 36 headliner isim içinde 8 tane kadın var.

Bir diğer önemli festival, ABD’de düzenlenen Coachella’da 21 headliner arasında 5 kadın saydım. Burada da 200’e yakın konser var, kadın sanatçı ve gruplar toplasanız 10’u 15’i geçmiyor.

BBC’ye göre İngiltere’deki 14 büyük festivalde son 10 yılda sahneye çıkan 660 headliner’ın sadece 37’si kadınmış. Şu ana kadar saydıklarım kadın erkek dengesi açısından iyi olanlar arasından seçilmiş örnekler. Mesela bu yıl Green Festival’daki 12 headliner arasında kadın yok. Wireless Festival’ın toplam kadrosunda üç kadın var.

Rockwerchter’de ilk gün şu ana kadar açıklanan isimler arasında bir kadın var. İkinci gün iki, üçüncü gün bir kadın sanatçı yer alıyor. Dördüncü günde henüz kadın yok.

Türkiye’de durum nasıl diye baktım. Mesela geçen yıl Zeytinli Rock Festivali’nde 35 konserin dördü kadın sanatçıların. Yerli festival çok olmadığından belli başlı mekanların programlarını inceledim. Orada da denge kadınlardan yana değil

Yani ne dünyada ne de Türkiye’deki festivallerde kadın varlığı yeterli düzeyde. Peki bu söz tutulabilir mi? 45 festivalin, ki aralarında sadece rock müzik değil, caz ve klasik müzik festivaleri de var , vaadi gerçekçi mi?

Bunun için sanırım bekleyip görmek gerekiyor. Burada mesele organizatörlerin bir pozitif ayrımcılık çerçevesinde kadrolarında kadınlar için bir kontenjan ayırıp ayrımayacağı. Henüz hiç kimse “Bu sene kadın erkek sayımız eşit olsun” diye düşünmüyor bence. Ama anlaşılan bu yönde ilk adım atılmış.

Mehmet Tez – Milliyet

*Kapak görseli: Lorde

No comments

Leave a reply