Gidişat iyi değil

14 Posted by - 26 March 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezBakmayın hiç belli etmiyorlar, “Aman can sıkmayalım” diye bahsini açmıyorlar ama müzisyenler, müzikten geçinenler ve organizatörler çok ama çok sıkıntılı.

Müzisyenlerle devamlı temastayım. Hepsi tatsız, keyifsiz. Eğlence sektörü deseniz herkesin yüzünden düşen bin parça. Ne eğlence kaldı ne sektörü. Ağızları bıçak açmıyor. Bezginlik, bıkkınlık hakim. Doğru dürüst konser, festival ender artık ülkede. Herkes iptal ediyor. Erteliyor. Artık o kadar çok iptal ve erteleme var ki çoğu etkinlik kafadan “Hiç yapmayalım biz bunu, zaten iptal olur”a bağladı.

Bu sektöre para yatıracak olanlar da yatırmaktan vazgeçti çoktan. Niye riske girsin? Bir kısmı zaten artık istese de destek olamıyor. Sponsorlukları daraltıp yasakladılar.

Sanatçılar, müzisyenler, gruplar da çok hevesli değil gelmeye. Ülkemiz sanatçılar için gidilmesi riskli ülke kategorisinde çünkü artık. İstiklal Caddesi bombası sırasında Skunk Anansie solisti Skin İstanbul’da, Taksim’deydi. Kadının tweet’lerini bütün dünya ve sanatçılar izledi. Herkes “Aman ne işin var orada?” diye soruyor. Sanırsın Afganistan’da kadın.

İmajımız bu ufaktan. Halbuki 2006 yılında New York’taki Rolling Stone ofisine girdğimde İstanbul’un imajını düşünüyorum. Herkes buraya gelmek istiyordu, herkes sorular soruyordu. Global şehir kültürünün yükselen yıldızıydı İstanbul.

Uluslararası şirketlerle ve işadamlarıyla çalışan arkadaşlarım önümüzdeki günlerde yapacakları önemli toplantıların bir bir ertelendiğini söylüyorlar. Arayıp “Gelecek ay duruma bakarız” diyorlarmış. Kaç ay ertelenebilir ki bir toplantı?

Turizmde bu yaz büyük iflaslar bekleniyor. Çünkü terör yüzünden kimse gelmek istemiyor.
Müzisyenlerin çoğu 2016’yı kapattı. Zaten son birkaç yıldır sezonu kapatıyorlar. “Bir mayıs var belki konser yapabileceğimiz” diyorlar. Ben söylemedim canlarını daha da sıkmamak için ama o da riskli. Bunun 1 Mayıs’ı var, Gezi’si var. Var da var…

Haziran sonu zaten her şey iptal. Çünkü ramazan. Artık ramazanda her şeyin iptal olması ve “aşşşşşırı” duyarlılık standart hale geldi. Geçmiş olsun. Artık ramazanda ülke kapalı.
Müzik sektöründeki kötü gidişat sadece bunlara ilgili de değil. Bunlar işin tuzu biberi sadece. Türkiye’deki telif hakları meselesinin işleyişi en büyük sorunlardan biri. Dijital müzikten tek kazanan büyük şirketler oluyor. Sanatçıların hesabına komik rakamlar yatıyor. Tek çare konserken onlar da iptal olunca kimsede ne keyif var ne de istek. Çoğu müzisyenin müziği bırakıp sıradan işlere geçme mecburiyetini ve haklılığını görüyorum, üzülüyorum.

Bugün Türkiye’de müzik yapmaya çalışmak her zamankinden daha zor. Müzisyenlere iyi davranın, konserlere gidin, onları destekleyin.

Mehmet Tez – Milliyet

3 Comments

  • Yavuz Akyazıcı 26 March 2016 - 16:36 Reply

    istanbul caz festivali beraber çalmak istediğim, Hammond B3 çalan caz müzisyeni Barbara Denieri, terör yüzünden gelmek istemedi.

  • Mehmet Akay 28 March 2016 - 06:51 Reply

    Onemli degil uzulmeyin nasilsa konserinizde patlayacak olan bombanin oldugu yere fakirler gibi karanfil birakmak yerine gul birakan elit zenginlerimiz var bu memlekette…

  • Kral Richard 08 February 2017 - 05:53 Reply

    Aklıma angut kuşu geldi her nedense…

  • Leave a reply