Gündem, komşu, vesaire…

0 Posted by - 08 July 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezKomşumuz Yunanistan’ın maliye bakanı Varoufakis pazar günü ülkesinde yapılan referandumdan “borcumuzu ödemiyoruz” sonucu çıkmış olmasını, “Küçük bir Avrupa milletinin borç esaretine karşı ayağa kalkması” olarak nitelendirdi.

Bu siyasetçiler şahane insanlar. Sizin benim gibi sıradan insanların göremediği burnumuzun dibindeki parıltılı gerçekleri destansı ifadelerle işaret edip görmemizi sağlıyorlar. İnsan siyasetçi olmaz siyasetçi doğar bence.

Biz sıradan doğanlar manzaraya bakınca sadece borcunu ödemek istemeyen insanlar görüyoruz. Hiç heyecanlı değil. Destansı değil, kahramanlık öyküsü falan da yok.
Borçları yapılandırmaya ve Merkel’in acı ilacını içmeye hayır demeyi, “kapitalizme karşı onurlu direniş” olarak yorumlayan analizciler de siyasetçilerle kuzen olmalı. Onların da özel yeteneklerle doğduğu açık.

Biz hala saf saf “para bitince halk bir anda antikapitalist mi oldu” diye soruyoruz. Neyse ki doğrusunu gösteriyorlar. Yunanistan halkı hep antikapitalistti aslında ama uzaylıların oyuyla iktidar olan kapitalist partiler aynı “They Live” filmindeki gibi onları kandırıyordu. Yunanistan’ı AB’ye zorla soktular. Halk hiç istemedi direndi ama gücü yetmedi.

Varoufakis2001 krizinde Ecevit hükümeti IMF’ye borçları ödememe konulu bir referandum yapsa Türk halkı da kimbilir nasıl antikapitalist olacaktı ve tarih değişecekti. Bu şans kılpayı kaçırılmış oldu. Hiçbir şey üretmeyen, AVM’den çıkmayan, kredi kartıyla yaşayan, maaşının beş katı limitli kartları türlü cambazlıklarla birbirine ekleyip iliştiren milletimiz de bir “hayır” ile antikapitalist olmayı hak ediyordu halbuki. İşte solun bu ülkeye yaptığı bir kötülük daha.

Varoufakis ertesi günkü referandumdan evet sonucu çıkarsa istifa edeceğini duyurmuştu. Hayır çıktı gene istifa etti. E o halde neden her şekilde istifa edeceğini sakladı? Biz sıradan insanlar bunlardan anlamayız. Siyasetçiler ya da analizciler bilir.

Yunanistan’ın geleceğinde ne var hakikaten bilmiyorum. Ben nedense bu gündemin başka bir yerine takılıyorum. Yunanistan’da ortalık aynen burada da olduğu gibi fena halde hamaset, vıcık vıcık siyaset ve iki yüzlülük kokuyor.

Vatanseverlik lafları, şanlı uyanışlar, dirilişler, başkaldırılar… Bu kadar hamasetin bir millete hayır getirdiği görülmemiştir. Ne zaman birileri tarihi değiştiriyorum diye ortaya atılsa halkının başı beladan kurtulmamıştır.

En rahatsız edici olanı ise, her şey para bitince oluyor. Bu açıdan komşuyla çok benzeşiyoruz. Para varken herkesin keyfi yerinde. Her şeye eyvallah. Para bitince duruma göre antikapitalist de oluyorsun, komünist de, faşist de, demokrat da, dindar da. Bu ikiyüzlülük hoşuma gitmiyor. Hepsi bu.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply