Günün yazısı: “Where is Bayhan?”

0 Posted by - 03 February 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezBir zamanlar ‘Bayhan’ vardı. Ne oldu? Bayhan gürültüsü koparanlar nerede? Ya birinciler? Bunun adı dünyanın her yerinde başarısızlıktır, projenin başarısızlığı…

Son zamanlarda Türkiye’nin starını arayan yarışmaları izliyorum. Bilinçli bir izleyici değilim, benimkisi göz tiryakiliği. Arada bakıyorum. İlk Popstar’dan bu yana bir değişiklik bir ilerleme var mı, diye merak ediyorum. Gördüğüm kadarıyla yok. Jüri aynı, format belli. Bir iki yeni isim eklenmiş. Genellikle jüridekiler birbirleriyle kavga ediyor numarası yapıyorlar. Sonra bütün hafta birbirlerine atıp tutuyorlar. Son derece basit ve çirkin laflar ediyorlar. Röportajlar çıkıyor. Sonra yayın saati geldiğinde hiçbir şey olmamış gibi yine yan yana ahkama başlıyorlar. Sonra insanların yüzüne bakabilmek için “Format böyle” diyorlar..

Popstar’ın yurt dışındaki tarifi, formatı nedir bilmem. Ama buradaki tarifi şu: Jüri üyesi yaratan yarışma. Biliyorsunuz, Popstar türevi yarışmalar Amerika’da filan yapıldığında mesela bir adet Kelly Clarkson fenomeni çıkarabiliyor. Ses güzel, müzik güzel, sözler güzel. Milyonlar satıyor. Yarışma başarılı yani.. Buradaysa Popstar’ın bize armağanı Armağan Çağlayan. Ayrıca Ercan Saatçi kendine yeni bir kariyer inşa etme fırsatı buldu, Deniz Seki keza.. Şimdi geriye dönüp bakıyorum. Bayhan vardı. Ne oldu? Nerede? Zamanında Bayhan gürültüsü koparanlar nerede? Hâlâ yerlerinde. Bayhan Türkiye’nin starıymış, Bayhan fenomenmiş, şöyle söylemiş, böyle sosyolojik bir arka plana karşılık gelirmiş. Açık oturumlar filan… Soruyorum nerede Bayhan? Where is Bayhan? Donde es Bayhan? Dove Bayhan? Ou est Bayhan? Albümü satmadı, konserine giden olmadı. Birinci olanlar nerede peki? Star oldular mı?

Bunun adı dünyanın her yerinde başarısızlıktır. Bayhan’ın ya da diğerlerinin bireysel başarısızlığından söz etmiyorum. Bu, projenin başarısızlığıdır. Köşe yazarlarından yorumculara, yapımcılardan yayıncılara herkesin ortak başarısızlığı. Popstar’ın ve türevlerinin topluma dair hiçbir şeyi göstermediğinin, temsil etmediğinin de kanıtı ayrıca.

O yüzden ahkâmı kesin. Gölge etmeyin yeter.

Mehmet Tez – 9 Aralık 2006, Sabah

No comments

Leave a reply