“Herkes silah taşımalı!”

1 Posted by - 20 February 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezParis’in Bataclan konser salonundaki cihatçı katliamdan kurtulanlar, geçen hafta aynı yerde, yarım kalan Eagles of Death Metal konserini tamamladılar. Grubun solistinin sözleri ise hâlâ tartışılıyor.

Amerikalıların silahlarla olan ilişkisi başka hiçbir ülkeninkine benzemiyor. Filmlerde görürüz ya, her yerde bulunan silah mağazalarından ya da süpermarketlerin silah reyonlarından birine girip “Şuradan iki tüfek, bir tabanca sarar mısın?” der insanlar.
Ya da beyaz peynir alır gibi kurşun alır en yakındaki poligona gidip ateş ederler rahatlamak için.

Kültüründe ve uygarlığında silahın önemli bir yeri olan bu ülkede, demokrasi ve özgürlükleri korumak için silah kullanılması gerektiğine inanan önemli bir kitle var. Ve Cumhuriyetçilerin savunduğu silah edinme ve bulundurma özgürlüğü, ABD’nin en fazla tartışılan meselelerinden biri hâlâ.

Bugün çağdaşlık ölçülerinden biri olarak kabul edilen ve kişinin, başkaları tarafından işgal edilmemesi gereken özel alan sınırını ifade eden “kişisel alan” lafının arka planına baktığımızda da silahla karşılaşıyoruz.

Amerikalının kültüründe, tarihinde özel arazisini, evini, özel alanını silahla korumak var. “Kişisel alan” aslında silahla korunmuş bir sınır. İnsanlar belki de zamanında bu yoldan geçtikleri ve toplumsal belleklerinde bunu canlı tuttukları için bugün bu kavrama önem veriyor ve bu kurala uymayı önemsiyorlar.

Yani ABD’de biri size metroda, otobüste fazla yakın durunca “Çok afedersiniz” dediğinde aslında özel arazinize girmiş gibi hissediyor ve silahla korunması meşru bir özgürlüğü ihlal ettiğini hatırlıyor.

Bu fikirden türeyen silah yanlısı retorik, çok garip yerlerde karşımıza çıkıyor. Mesela cihatçıların geçen kasım ayında silahsız insanları rastgele vurarak öldürdüğü Bataclan konser salonunda yarım kalan konserini tamamlayan Eagles of Death Metal solisti, Cumhuriyetçi olduğunu ve kişisel silahlanmayı desteklediğini saklamayan Jesse Hughes’un ağzından dile geliyor bu fikir.

90 kişinin öldürüldüğü salonda kendisi de silahla zorbalığa maruz kalan Jesse Hughes, Fransa’da kişisel silah kullanımına getirilen sınırlamaların teröristleri cesaretlendirdiğini söyledi Fransız iTele kanalına:

“Silah kontrolünüz Bataclan’da vurulup ölen tek bir kişiyi bile silahlardan koruyabildi mi? Sadece içeri girip ateş eden cesur görevliler sayesinde onlardan kurtulabildik. Biliyorum insanlar benimle aynı fikirde değiller. Ama herkes silah bırakana kadar herkes silahlanmalı. Benim düşüncem bu. O gece etrafımızda insanlar öldü ama silahlarımız olsa bugün yaşıyor olabilirlerdi.”

Seçimlerde Donald Trump’ı desteklediğini açıklayan Eagles of Death Metal solisti Jesse Hughes aynı zamanda Agence France-Presse’e yaptığı açıklamada da artık silahsız hiçbir yere gitmediğini, bunun çok saçma olduğunu, kendisinin paranoyak olmadığını, sadece tedbirli bir kovboy olduğunu söylemiş.

Bataclan’da o gece herkeste silah olsaydı daha mı az insan ölürdü yoksa daha mı çok bilemiyorum. Sadece herkesin belinde bir tabanca taşıdığı yerde illa normalden fazla silah patlar diyorum. Bunu anlamak için bilge olmaya gerek yok.

Kesin olan şu ki şehirler global terör eylemlerine sahne olan güvensiz yerler olmaya doğru ilerledikçe, bu iki ekol birbiriyle savaşıp duracak.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply