İnsanlar dışarı çıksın diye

1 Posted by - 04 November 2018 - KÖŞE YAZISI

Londra’da resmi kanallardan eğlence hayatını canlandırmaya yönelik bir çaba olduğunu bilmiyordum. İnsanlar dışarı çıksın diye geceleri toplu ulaşım dahi konuyor.

İKSV Salon eski direktörü ve bu mekanı kurulduğu günden bugüne taşıyan isimlerden Bengi Ünsal (altta) bugün Londra’daki önemli müzik ve sanat merkezlerinden Southbank Center’da çalışıyor. Geçenlerde RedBull.com için Melis Danişmend’e verdiği röportajda Londra belediyesinin şehrin eğlence hayatını yeteri kadar canlı bulmadığı için bu konuda bir destek programı başlattığını anlatmış.

“Burada en büyük farklardan biri, belediyenin ve devletin müzik, eğlence ve bütün yaratıcı sektörleri çok büyük bir kazanç olarak görmesi ve üzerine kafa patlatıp destek olması. Fakat bana sorarsan, Londra’nın gece hayatı Londra’nın hak ettiği düzeyde değil, çok daha iyi olmalı. Nitekim iki sene önce gece hayatını canlandırmak üzere bir adım atılmış ve belediye başkanı Sadiq Khan, radyocu/televizyoncu/yazar Amy Lamé’yi ‘night czar’ olarak görevlendirilmiş. Meali, gece hayatını renklendirme, canlandırma görevi kendisinde. Bu kapsamda normalde gece çalışmayan bazı metro hatları bile kullanıma açılıyormuş mesela. İnsanların daha çok çıkabilmesini istiyorlar.”

İnanılmaz değil mi?

Birincisi, Londra gibi bir dünya kültür sanat ve eğlence merkezinin bile yeteri kadar hareketli olmadığı düşünülebiliyor.

İkincisi, devlet ve belediye eğlence hayatını nasıl daha canlı ve daha iyi hale getirebiliriz diye düşünüyor ve bu konuda adınlar atıyor. Bu konuda guru kabul edilen kişilerle görüşülüyor.

Üçüncüsü insanların dışarı çıkması teşvik ediliyor. Bunu desteklemek için toplu ulaşım gece çıkanlara göre yeniden düzenleniyor.

Biz yıllardır Karaköy – Kadıköy vapurunu sabaha kadar, olmadı bari 02:00’ye kadar saat başı koyun diyoruz. Metroyu saatte bir sefer de olsa çalıştırın diye uğraşıyoruz. Bir yanıt bile alamadık. Londra boşuna Londra olmuyor.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply