İnsanlar neden plak satın alıyor?

0 Posted by - 15 August 2017 - KÖŞE YAZISI

mtezBugünlerde çok sorulan bir soruya kısa ve çok net bir yanıt verme denemesi yapıyorum.

En son haber ABD’den geldi. 2016 şubat – 2017 şubat arasında 98 milyon dolarlık pikap satışı olmuş sadece bu ülkede. Aynı dönemde global yeni baskı plak satışı 40 milyon adet. 1 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklük sadece plak satışında var. Sanırım yakında her evde bir pikap olacak. Doğal olarak soruyor insanlar: Neden plak satın alınıyor? Kısa kısa yanıt vermeye çalışayım kendimce.

Çünkü plak müzikle olan ilişkiyi kişiselleştiriyor; şarkıları ve albümleri somut birer anıya dönüştürüyor. Bir plağı aldığın yeri, zamanı, o anki ruh halini hatırlarsın hep. Telefondan dinlemek gibi değil.

Çünkü plak kişisel bir eşyadır. O albüm her yerde dinlenebilir ama o plaktan sadece sende var.

Çünkü müzikte dinleyene bu tür bir gerçeklik hissi veren halihazırda daha ucuz ve daha başarılı bir müzikal nesne yok.

Çünkü plak, müzik seven birine verilebilecek güzel bir hediye.

Çünkü plaklar ve pikap, müzik dinlemeyi kişiye özel veya sevdikleriyle paylaşabileceği bir etkinliğe dönüştürüyor.

Çünkü plağını aldığın şeyi genellikle beğeniyor olduğundan, onu dinlerken daha bir dikkat kesiliyorsun. Aynı şeyin mp3’ünü ya da plağını dinle. Plaktan dinleyince müzik daha güzel gelir.

Çünkü plak, ses sistemin ve pikap iğnenle bağlantılı olarak (elbette analog kaydedildiyse ve sıkıştırılmadan basıldıysa) çok daha kaliteli ve derinliği olan bir ses veriyor. Ama işin “Plaktan daha iyi ses geliyor” kısmı tali neden. Bu kadar milyon insan audiofil olduğu için plak almıyor. Asıl neden yukarıdaki maddelerde gizli. Ve işte bu yüzden plak ekonomisi daha da büyüyecek.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply