İSTANBUL’DA JOHN MALKOVICH OLMAK

0 Posted by - 07 February 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezTürkiye’ye gelen John Malkovich gibi ünlülerin burada yapıp ettikleri, imajlarını fena halde etkiliyor. Acaba bunun farkındalar mı?

Türkiye kolayca “sıfırlanabileceğiniz” bir yer. Yanış anlamayın canım, konu ünlüler. Cennet vatana gelen ünlüler burada kimin eline düşerse imajları da ona uygun evrimleşiyor. Önceden hangi filmde oynadıkları, bizi nasıl etkiledikleri, hangi şarkıları besteledikleri bir anda önemsizleşiyor.

Bu insanlar geliyor ve gözümüzün önünde eriyip imajlarını sıfırlayıp gidiyorlar. Hatırlayalım, dansöze para yapıştıran yabancı ünlü modeli vardı. Sting bu konuda çok meşhurdu mesela. Yok dans etti, yok göbek attı, yok dansözü öptü. Sting gider, bir de dansözden dinlenir bir hafta Sting’in göbek macerası. O sahneleri izlerken bir yandan gözünüzün önüne “So Lonely” diye haykıran punk adamı gelir. Üzülürsünüz. “Biz büyüdük ve kirlendi dünya” gibi bir şey. Ey Sting, ey onu gezdirenler, ne hakkınız var kardeşim bize bu eziyeti yapmaya?

Sonra Reina dönemi geldi. Hey gidi Reina. Her gelen ünlünün Reina’daki maceraları… Tamam Jennifer Lopez gitsin de Kirk Hammet’ı Reina’ya götürenlere ne demeli?

Hülya Avşar’a, Beyaz’a çıkan ünlü modelini de unutmadık. Hani yalan yanlış İngilizce anlaşmaya çalışırlardı bizimkiler bu ünlülerle de siz ekran başında kıvranıp dururdunuz.

Geçen hafta John Malkovich “iletişimciliği” vardı medya ortamlarında. Anladık ki son dönemde ünlüleri Nusr-et’e götürmek gözde. Malkovich’i de götürdüler. Artık adını bir butun üstüne yazıp dolaba astılar mı “Bu butu John Malkovich yiyecek” diye bilemiyorum. Nusr-et’e gidiş, bilmem ne kadar bekletilmiş hayvanın bilmem neresinden kesilmiş et, kazık şarap ardından sarmaş dolaş pozlu kaçınılmaz röportaj, serbest zaman, sabah 9’da check out ve havalimanına gidiş. İstanbul’da John Malkovich olmak böyle.

“Ah Malkovich’ciğim ah” diye lafa girmek istiyorum “Kış Uykusu”ndaki Aydın uyuzluğuyla… Galiba her şey kendi mecrasında güzel.

(Bu sabun köpüğü kıvamındaki yazımdan kültürel kazanımlar çıkarmak da mümkün. “Being John Malkovich” filmini ve “Kış Uykusu”nu daha izlemediyseniz, alın size fırsat.)

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply