İstanbul’dan San Francisco’ya plak maceraları

0 Posted by - 15 October 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezThe Charlartans solisti Tim Burgess’in yazdığı kitabın başlığı bu. Burgess plak arşivcisi. Bazı plaklarının hikayesini anlatma ihtiyacı duymuş. Bu hikayaleri de şöyle formüle etmiş.

Bana bu albümü kim, nerede, nasıl önermişti? Ben nerede bulup da almıştım? Zaten bu soruları hakkıyla yanıtlayabiliyorsanız hikayeleriniz hazır demektir. Carl Barat’ın, Daniel Miller’ın (Mute’un kurucusu), Andrew Weatherall’un, Boy George’un (Nico’nun Chelsea Girl’ünü önermiş), Ian McCulloch’ın (kendi albümünü önermiş, Echo & The Bunnymen – “Porcupine”) ve nice dostunun önerileri var. Türkiye’de üç plakçıya gitmiş. Kontraplak, Lale Plak ve Deform.

Açıkçası Kadıköy’e de geçmeliymiş dedim kendi kendime okurken, ama konserden önce birkaç saatiniz varsa elbette Beyoğlu’nda aynı cadde üzerinde üç tane plakçı gezmek en pratiği.

Deform’da içerde sürekli zeytin yiyen birinden bahsediliyor. Burgess buna takılmış. Ya rahatsız olmuş, ya da çok egzotik bulmuş. Konuşurken bir yandan da zeytin çekirdeği tüküren biri ne kadar egzotik bulunabilirse tabii.

Aradığı plakları bulamamış. “Bir dakika bakalım” dedikten uzun süre sonra “yok” yanıtını almış zeytin yiyen kişiden. Kendisine “yarın gel depoya götüreyim çok plak var” denmiş o da olmayınca bir Ajda Pekkan plağı övülmüş. Plağı satın almış Burgess. “Andy Votel böyle şeyleri çok sever” diye de belirtmiş.
tim-burgess_kitap
Bir arkadaşına doğum günü hediyesi olarak bir Curtis Mayfield satın almak istemiş. İçini kontrol edince başka plak olduğunu (David Bowie’nin “Diamond Dogs”u) fark etmiş. Almamış. Onun yerine kendisininki yağmurda kaldığından eğilip bükülen Indoor Life’ın “Indoor Life”ının temiz bir kopyasını satın almış.

Kontraplak’ta Okan’ın çok yardımcı olduğunu yazıyor. Okan kendisine imzalı plaklarını göstermiş ve satılık olmadıklarını belirtmiş. Burgess “üzerinde To Okan yazılı bir plağı kim neden almak istesin ki zaten?” diye soruyor. Okan içeriden bir The Charlatan plağı ve bir Türk kahvesiyle gelmiş ve Burgess’tan imzasını kapmış. Burgess burada Tomita – “Snowflakes Are Dancing”i bulup satın almış. Kendisine Edwyn Collins önermiş bu albümü. Neyse muhabbeti bir de Okan’dan dinlemek lazım. Cevap hakkı doğdu.

Lale Plak’tan da Ornette Coleman (“Twins”) ve Miles Davis (Tutu) satın almış Burgess. Kitap dünyanın dört bir yanındaki plakçılarda plak ararken yaşanan hikayelerden oluşuyor. Öyle inanılmaz bir macera yok ama tatlı tatlı okutuyor işte kendini kitap. Benim aklıma sevgili Kanat’la (Atkaya) Kopenhag’da plakçılar arasında mekik dokuyup sonra tesadüfen (!) biracılar sokağına düşmemizle son bulan tatlı kaybolma maceramız geldi. Sanırım bir derlesek bizden de (özellikle Murat Abbas’tan) bayağı sağlam hikayeler çıkar. Bu konuda çalışmaya söz veriyorum.

(Kitabın adı “Vinyl Adventures, From İstanbul To San Francisco”, Tim Burgess, Faber & Faber. İngilizce bilenlere. Ayrıca Burgess’in Ogenesis adlı plak şirketinin sayfasını da bir ziyaret edip çatısı altındaki sanatçılara bir göz atabilirsiniz.)

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply