KADIKÖY SAHİLİNE NE YAPALIM?

1 Posted by - 23 February 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezİlla inşaat yapmak, bina dikmek zorundayız; boş bir alana tahammülümüz yok, orası anlaşıldı. Madem öyle alışveriş merkezi ve cami dışındaki seçenekleri bir hatırlayalım mı?

Sadece Kadıköy’e özel bir durum gibi okumayın bu yazıyı. Türkiye’de pek çok ilde belediyelerin bazen bakanlıkların, bazen devlet kurum ve kuruluşlarının, bazen de özel sektörün desteği ve talebiyle arsa belirleyip AVM ve cami inşa etmesi yaygın bir alışkanlık ve uygulama. Peki başka seçenekler neler olabilir? İyi niyetle sıralamaya çalışıyorum. Belediyecilik neticede hizmet yarışıysa başka hizmetler de var.

Opera salonu: Klasik müzik konserlerinin, özel sahne ve donanım gerektiren görkemli, kalabalık etkinliklerin sergileneceği çok amaçlı bir kültür abidesi. Kadıköy’ün tarihine yakışan, marka olabilecek bir proje ihalesi açılabilir. Oslo’daki, Sydney’deki gibi denizin kenarında şehre modern mimarisiyle damga vuracak, uluslararası sembol olabilecek bir opera salonu inşa edilir, dünya çapında mimarlar bu projeye davet edilir, karşısındaki 100 yıllık Haydarpaşa’ya gururla bakacak bir anıt bina oluşturulur.

Arkeoloji müzesi: Uluslararası bir arkeoloji okulu ve müzesi. Bir bilim binası. Saygın üniversitelerimizin ilgili bölümlerinin destekleyeceği, uluslararası bilim insanlarına açık, İstanbul üzerine tarih araştırmaları yapacak bir okul. İstanbul’daki arkeolojik bulguların sergileneceği bir şehir müzesi gibi de tasarlanabilir.

Modern sanatlar müzesi: Guggenheim’dan, MoMa’dan esinle dünya çapında bir modern sanatlar müzesine ne dersiniz? Şahane bir kalıcı koleksiyon dışında dünyanın en önemli gezici sergilerinin uğrak yeri olacak bir sanat abidesi. Picasso’lar, Monet’ler, Toulouse-Lautrec’ler, Pollock’lar, Twombly’ler buyursunlar; martıları, Topkapı Sarayı’nı ve Tarihi Yarımada’yı seyretsinler bu müzede…

Guggenheim Museum

Müzik okulu: Çağdaş kent müziğine yoğunlaşacak çok amaçlı bir kültür merkezi de diyebiliriz buna. Konservatuvarlarımızın deneysel sanata kapılarını açacağı bir platform. İçinde yer alan farklı ebatta salonlarında halka ücretsiz dinletiler, film gösterileri… İran’dan, Çin’den, Brezilya’dan, Mali’den her yerden gelen müzisyenler Türkiye’nin zengin müzik kültürüyle tanışsın, bu kültürümüz gelişsin, çağdaş müziğimiz gelişip dünyaya açılsın. Buyursunlar müzik yapalım beraber.

Bilim müzesi: Bilimdeki son gelişmelerin tanıtılacağı seminerler, konuşmalar, atölye çalışmalarının yapılacağı, ünlü bilim insanlarının konuk edileceği ve özellikle okul çağındaki çocukların akın edeceği bir bilim ve teknoloji müzesine ne dersiniz?

Bunlar halka hizmet sayılmıyor mu yoksa artık?

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply