Kalben’in ilk albümünden notlar

2 Posted by - 17 January 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezKalben’in ilk albümü “Kalben”, 5 Şubat’ta dijital platformlarda, 15 Şubat’ta da CD formatında piyasada olacak. Merak edenlere söyleyeyim, bir klasik albüm yolda.

Kalben Sağdıç’ın onlarca videosu, canlı kaydı, akustik performansı internette oradan oraya savruluyor. Henüz bir albümü olmadığından insanlar onu ya denk getirebilirlerse konserlerinde, ya da internette bulabildikleri bu kayıtlardan dinliyordu. Neyse ki albüm daha fazla gecikmedi.

Kısa sayılacak bir süre içinde hayli büyük bir ilginin odağı oldu Kalben. Yazdığı sözler, duygularını anlatırken cümle aralarına ustaca yerleştirdiği kelimeler, ifadeler, müziğine her açıdan sirayet eden ince bir mizah duygusu ve elbette duyana hemen “kim bu” dedirten vokaliyle açıkçası beklentimiz yüksek kendisinden.

Albüm geçen sonbaharda Erekli – Tunç stüdyolarında kaydedildi. Önceden konserlerde çalınmış, muhtelif şekillerde internette yer alan şarkıların yanında üç yeni beste var. Bunlardan “Ömür Geçmez”de (Mabel Matiz geri vokal yapıyor). Diğer ikisi “Aramızda” ve “Yol”.

Albüm gösterişten uzak bir sade bir grup sound’una sahip. Gitarların tamamı Kalben tarafından çalınmış. Düzenlemeler Kalben ve aynı zamanda grupta bas da çalan Berkant Ali İncesaraç tarafından birlikte yapılmış.

Albümde 13 şarkı var. Bunlardan 12’sinin söz ve müziği Kalben’a ait. “Haydi Söyle” için İbrahim Tatlıses’ten izin bekleniyor. Öğrendiğime göre şu aralar müzikten uzak olan Tatlıses, Kalben’in yorumunu dinlemiş, beğenmiş ve malum soruyu sormuş: “Kim bu kız?”

Albümün sonunda “Saçlar” ve “Sadece” adlı şarkıların birere akustik versiyonu var.
İlk klip “Saçlar”a çekilecek. Yönetmen Gürcan Keltek. Pek yakında müzik kanallarında görebileceksiniz.

kalben1 (1)

Albümün kapak tasarımı ve şarkılardan esinlenerek yapılan illüstrasyonlar Hayrettin Taşkaya’ya ait.

Albümle ilgili izlenimlerime gelince…

Tek gitarla çalmaya alışık, müziğinin özü sözler ve vokal olan birinin albümünü fazla allayıp pullamaya gerek yoktur. Bu konuda doğru bir yaklaşım var. Müzik Kalben’i gölgelememeliydi, isabet olmuş.

Şarkıların kendi adıma bütün Türkiye’ye yayılacağını, pek çok insanın bu albümle onu ilk kez tanıdıktan sonra çok seveceğini sanıyorum. Özellikle pop ve arabesk de dahil pek çok tarza yer veren radyoların Kalben’in müziğine kayıtsız kalmayacağını sanıyorum.
Şu anda pek çok tanıdığınız bildiğiniz ünlü ismin yeni albümlerine ondan beste ya da söz istemeye başladıklarını biliyorum.

Kalben güçlü sözleri, sesi, gitarı, doğal halleri ve sahnede rahatlığıyla dinleyiciyi hemen kavrayan bir isim. Dar bir çevrenin sanatçısı olarak kalmayacağını umuyorum. Şarkılarının her kesimden dinleyiciye anlatacağı bir şeyler vardır diye düşünüyorum.

Not: Albümün lansman konserleri 16 Şubat’ta Salon İKSV’den başlıyor. İzleyen konserler 17 Şubat Ankara İF, 18 Şubat Eskişehir SPR Pub,19 Şubat Bursa Hayal Kahvesi, 27 Şubat İzmir Container Hall’da yer alacak.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply