Karışık kasete ihtiyacımız var

0 Posted by - 23 November 2014 - KÖŞE YAZISI

mtezModern insanın karışık kasete ihtiyacı var arkadaşlar. Kaset artık kalmadı gerçi ama vizyona giren aynı adlı filmin gösterdiği gibi “karışık kaset” muhabbeti bitmez

İnternette her yer liste. “Buralar hep liste oldu evladım” misali artık düzyazı okuyan kalmadı. Listesiz, okusak da anlamıyoruz. Aynı şekilde albüm dinleyen de yok. Sadece liste. Albümü de dinlesek zaten anlayamayacağız. “Bu ne ya, iki şarkı var, gerisine sıkıcı ne varsa doldurmuşlar” falan diyeceğiz.

İşte bu listeleme muhabbetinden çok önce liste hadisesi “kaset” formatında başlar. İngiliz bilim insanları ilk karışık kasetin izini
sürse de rivayetler çoktur, girmeyeyim.

Ama karışık kaset şudur. Bir şekilde bir araya geldiğinde anlamlı olduğunu düşündüğün şarkıları kasete çekersin ve birilerine dinletmek istersin. Veya birine çok acayip bir şeyler söyleyip etkilemek istersin ama bunu doğrudan beceremeyeceğinden “anlayana” tadında kasetler kaydedersin. Beklersin ki şu şarkının şurasındaki sözden şu mesajı alacak, sonra yedinci şarkıdaki ikinci dizeyle bunu birleştirecek ve şak diye koşup boynuna atlayacak. CIA gelse çözemez. Karışık kaset de çözülemedi zaten.

Aslında her şey bir şarkıyla başlar

O şarkıyı belirli bir anda, belirli bir yerde ya da belirli biriyleyken, bir ruh halinde seversin. Sonra onu çoğaltmak istersin. “Bir değil bir sürü şarkı olsa bunun gibi” dersin. Karışık kaset işte böyle başlar. Müzikal açıdan “kişisel dokunuş”un ağababası aslında karışık kaset. Spotify, iPod, 8tracks falan yokken karışık kaset dolduranlar vardı. Karışık kaset satanlar vardı.

Her şey bir şarkıyla başlar arkadaşlar ama bir şarkıyla bitmez. Kasetin, listenin başlamasını, var olmasını sağlayan şarkı bazen
o kasetin en güzel, en görkemli,
en şaşaalı parçası falan da değildir. İşi bilmeyen hemen A1’e dan diye dayar o şarkıyı, sonra ne yapacağını bilemez. O kaset dinlenmez işte… Kenara kıyıya yerleştirmekte hüner.

O şarkı kasetin bir yerine gizlediğin inci tanesi. Bütün kasetin, bütün mesajların hatta bütün söylemin temeli o. Keşfedilmeyi ve su üstüne çıkarılıp değerli bir yerlere yerleştirilmeyi bekliyor.

Çünkü sen o şarkıda çok acayip hislenmelere girmişsindir. Ya da çok eğlenmişsindir. Kendini iyi hissetmişsindir o şarkıyla. Kasetler, incileri yerleştirenler tarafından onları bulması beklenenlere hazırlanır.

En önemli özelliği: Elden ele dolaşır

Her karışık kasetin bir adresi vardır. Bu adres belirli bir kişi de olabilir ya da hiç tanımadığınız birileri de. “Hey ben buradayım, çok özelim, beni keşfet mesajını” da içerebilirler. Onlara şişedeki
mesaj gibi de bakabilirsiniz. At denize, bekle…

Ama karışık kasetin en önemli özelliği nedir biliyor musunuz? Karışık kaseti Facebook’tan gönderemezsin. MSN Messenger’la göndermezsin. iMessage, whatsapp, DM’den linkle falan olmaz bunlar. Karışık kaset elden ele dolaşır.

Teknoloji her şeyi çözdü ama bunu çözemedi…

İşte tam da bu noktada eski teyp satışları patlama yapar, kaset geri dönerse ben hiç şaşırmam.

Mehmet Tez, Milliyet

No comments

Leave a reply