KAZANMAK DEĞİL, KATILMAK ÖNEMLİYDİ

1 Posted by - 23 May 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezTRT “Hakkımız yeniyor” diyerek artık katılmadığımız Eurovision’un ne anlama gelebileceğini, bazen sadece katılmanın bile önemli olduğunu bir Fin grubundan öğrenebilir…

Mağdur olmadığımız alan yoktur ya bizim. E, Eurovision’da hep mağduruz tabii ki. Hakkımız yeniyor, komşular birbirine oy veriyor, bir üst akıl birinciliğimizi engelliyor falan filan. Detayına girmeyeceğim; konu o kadar saçma ve sıkıcı ki bu saatten sonra konuşmaya değmez. Merak eden 15 Şubat tarihli “Eurovision ve Ahlak” başlıklı yazımı okuyabilir deyip geçeyim.

Biz Eurovision’a katılmıyoruz çünkü TRT illa birinci olmak istiyor. Onlar için katılmak önemli değil, kazanmak önemli. Orayı fethetmeliyiz, onlara günlerini göstermeliyiz vesaire vesaire. Böyle çocukluklar.

Senede bir gece yapılan, dünyada 1 milyar insanı aynı anda ekran başında toplayan
bu eğlenceli organizasyonu dahi sevimsizleştirmeyi, ekseninden ve kontekstinden çıkarıp bir “gıcıklık” mecrası olarak görmeyi başardılar.

Hadi mizah duyguları yok onu anlıyoruz da bazen kazanmak değil, katılmak önemli. Bunu unuttuk mu biz artık acaba? Centilmenlik, sportmenlik, olgunluk bunlar bitti. 13 yılda 76 milyon ergen yarattık her yaştan. Sabah akşam çemkir, itiş kakış, ona buna koftiden efelen, dayılan dur. Kompleksli, ezik ve alıngan olduğumuzdan devamlı birileri bize kumpas kuruyor gerginliği içinde geldiğimiz nokta bu işte. Katılmıyoruz. En güzeli. Batı’ya öyle bir ders verdik ki geceleri uyuyamıyorlar.

Eurovision 2015_finlandBakın daha önce bizim gibi bu yarışmayı kazanan Finlandiya bu yıl Eurovision’a bir punk grubu gönderdi. PKN (Pertti Kurikan Nimipaivat) adlı grubun Eurovision’a katılan ilk punk ekibi olması yanında bir diğer özelliği de üyelerinin özel durumu. Down sendromlu ve otizmli üyelerden oluşan ekip bir sosyal projede tanışıp bir araya geliyor. 2009 yılından bu yana 10 ülkeyi turluyorlar. “The Punk Syndrome” adlı bir filmleri var. Sony onlarla anlaşma imzaladı.

Müzikleri şöyleydi böyleydi, şansları şu kadardı… Bunlar önemli mi artık sizce? Bu grup bu akşam izleyeceğiniz Eurovision finaline kalamadı, 19 Mayıs gecesi yapılan yarı finalde elendi. Olur ya, insan elenir.

Ama ne oldu biliyor musunuz? Adı pek çok ülke adına katılan gruptan daha fazla duyuldu. Dünya basınında onunla ilgili yüzlerce makale yayımlandı. Sadece otizmli ve down sendromlu insanlara değil, eminim bütün engelli ya da özel durumu olan kişilere, onların ailelerine, yakınlarına, sevenlerine umut aşıladılar.

Bizim Eurovision’a bakışımızla dünyaya veya memleket meselelerine bakışımız arasında fark yok. Tek boyut, tek renk, tek açı, tek gerçek görüyoruz. Bunu görmeye itiliyoruz. Mecbur bırakılıyoruz. Gözünüzü açın, etrafa bakın, silkinin ve kendinize gelin. Lütfen.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply