KESTİRMEDEN rock’n roll

0 Posted by - 08 November 2014 - KÖŞE YAZISI

Eskiz’in ilk albümü “Kimsenin Ruhu Duymaz” 23 Ekim’de iTunes’da yayınlandı. Şimdi ikinci albümleriyle meşguller.

mtezEskiz üç kişiden oluşuyor: Deniz Ağan, Can Tunaboylu, Sedat Girgin. Güzel sanatlar resim bölümünden tanışıyorlar. Birlikte stüdyoya girip çalmaya başlamalarıyla grubun da temeli atılmış oluyor. Müzikleri emprovizasyona çok açık; ucu bucağı, sınırı olsun diye pek uğraşılmamış, katıksız bir gitar müziği. 70’lerin “ilkel” rock riff’leri, davul sound’u ve çığlık çığlığa vokaller.
En sevdikleri grup The Beatles ama The Who’dan da etkilendiklerini anlatıyorlar. Müziklerindeki bu ele avuca sığmaz estetik kaba sabalığı (ya da doğallığı/yabanıllığı diyeyim) bu gruba borçlu olduklarını hakikaten düşünebiliriz. Özellikle erken dönem The Who mesela.
Kimi zaman melodik, kimi zaman melankolik, kimi zaman öfkeli olabilen bir albüm “Kimsenin Ruhu Duymaz”.

“Keyifle kaydettik” mesajı veriliyor
“Albümü çıkarsak kimsenin ruhu duymaz” tadında bir ironi mi yapmak istediler bilmiyorum adını koyarken ama Eskiz’den aldığım elektrik, “hakikaten çok dert değil, biz zaten
bu müziği yapıyoruz nasılsa” tadında.

“O”, “Delilik”, “Ayva”, “Yankı” hemen sevdiklerim. Sekiz şarkılık albüm
(55 saniyelik intro’yla birlikte) her notasında “biz bu parçaları severek keyifle kaydettik” mesajını veriyor.

Şimdilik sadece iTunes’da. Belki sonra farklı formatta da basılır, alır bir köşeye koyarız. (Eskiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız Berk Sayan imzalı hafifmuzik.org röportajına göz atabilirsiniz.)

No comments

Leave a reply