Konserler pahalı mı?

0 Posted by - 22 May 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezEn fazla dile getirilen soru/şikayettir: “Türkiye’de bilet fiyatları neden bu kadar fahiş?” Bu soruyu soranlar acaba otomatikleşmiş bir tepki mi veriyorlar?

Konu eğer “Bu grup/sanatçı bu kadar paraya değmez” gibi bir şeyse işin o tarafını bilemem çünkü sübjektif bir durumdan söz ediliyor demektir. Ama rakamlarla konuşuyorsak bir-iki söz söylenebilir.

Bu yaz gerçekleşecek konserlerden birinin farklı şehirlerdeki bilet fiyatlarını mercek altına alalım, bakalım neyle karşılaşacağız… İstanbul’da bu yaz konser verecek ve adını konuyu dağıtmamak için vermeyeceğim X sanatçısını izlemenin bedeli (en ucuz bilet fiyatı) Türkiye’de yaklaşık 50 avro.

Aynı sanatçı için Berlin’de 64, Viyana’da 180, Prag’da 48, Riga’da 49, Kopenhag’da 194, Oslo’da 75, Stockholm’da 70, Atina’da 50, Paris’te 55 avro vermelisiniz. Bunlar konserlerde satılan en ucuz biletlerin fiyatı.

Yani bizdeki bilet fiyatı fahiş değil. Ortalamanın altında. Üstelik dünyanın hiçbir yerinde konserlerden bizdeki kadar ağır vergi alınmıyor. Bu konuyu da başka bir yazıda incelemiştim. Dileyenler arşivden bakabilirler.

biletler

Konuyla ilgili fikrimi aktarmadan bir parantez açayım. Bir konserin bilet fiyatını belirleyen pek çok faktör olmasına rağmen en önemli faktör sanatçının kendisidir. Yani grubun mali işlere bakan ekibi ve bağlı olduğu şirketler turnenin tahmini hedefini, satmayı planladıkları (satabilecekleri) bilet sayısına bölerler ve hesap kabaca böyle ortaya çıkar. Bunun gerçekleşebilir olup olmayacağına bakılır, sponsorluklar hesaplanır ve her bölge için ince ayarlar çekilerek bilet fiyatları ayarlanır. Bunun üzerine yerel hizmetler, masraflar, vergiler, tanıtım ve daha pek çok gider kalemi eklenir.

Bir konseri şehrinize getiren çok ciddi bir operasyon var ve bu iş için çok para gerekiyor. Öyle ki sponsorlar olmasa seyircilerin satın aldığı bilet bir konserin ekonomisini karşılamaya asla yetmiyor.

Bu bilgileri bir kenarda tutalım, parantezi kapayalım ve başlıktaki soruya gelelim: Konserler pahalı mı?

Bu tabloya bakarak ben pahalı diyemem. Ama bizim alım gücümüze göre giderek pahalılanıyor. Ancak neden, yaygın inancın aksine organizatörlerin kâr oranı değil, Türkiye’deki ekonomik durum.

Türk lirası düzenli değer kaybediyor. Son iki yıl içinde neredeyse yarı yarıya fakirleştik ama böyle bir şey yokmuş gibi davranıyoruz. 2014’te olsa 100 lira vereceğimiz bir konsere bugün 140-150 lira vermek durumundayız. Üstelik gelirimiz de artmadı.

Bütün bunlara rağmen satın aldığımız cep telefonu, araba, bilgisayar, televizyon gibi ürünlerin yurt dışındaki fiyatlarıyla karşılaştırırsanız, konser biletinin aslında ucuz olduğunu göreceksiniz.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply