MADONNA’NIN “SIZMA” ALBÜMÜ NE ÖĞRETTİ?

0 Posted by - 04 January 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezMadonna’nın martta yayımlamayı planladığı yeni albümü “Rebel Heart” geçenlerde internete sızdı. Müzik dünyasında bundan sonra farklı önlemler gündeme gelebilir

Madonna kendisine yapılanı “sanatsal tecavüz” ve terörizm olarak adlandırıyor. Ona göre bu basit bir “şarkı sızması” değil. “Buna artık alıştık” diyor, “Daha önce başımıza geldi. Yanımda çalışan birileri ya da çalıştığımız stüdyolardaki insanlardan çıkabiliyordu. Bu defa farklı. Sistematik olarak birileri benimle uğraşıyor.”

Madonna ortaya dökülen malzemeye bakarak muhtemelen kişisel bilgisayarının hack’lendiğini düşünüyor. Durum buysa sadece müzik değil, başka bir sürü şeyi de ellerinde tutuyor bu hacker’lar.

Sony’nin hack’lenmesinin ardından elbette anlamlı ve düşündürücü. Üstelik yakın zamanda gündeme gelen bu iki olay ilk de değil. Yıl içinde muhtelif film yıldızlarının özel fotoğrafları hack’lenmiş ve sızdırılmıştı.
Bu konuda pek çok yorum okudum. İnternette maşallah çeşit bol. CIA gündem değiştiriyor diyen de var, kendisi yapıyor, böylece daha fazla dikkat çekiyor diyen de… Gerçeği öğrenene kadar bunu bilemeyeceğiz.

Ama şu var ki dikkat çekmek için her şeyi yapabilecek insan çok müzik sektöründe. Geçen yıllarda insanların kendi şarkılarını sızdırdığı durumlara rastlandı. İsim vermek istemiyorum. Başka bir olayda sızdırılan ve dinlenme rekoru kıran şarkının sahte olduğu, birinin kendi şarkısını duyurmak için filanca ismin son şarkısının demosu diye kendi şarkısını pazarladığı söylenmişti. Herkes üstüne atlıyor böyle durumlarda malzemenin.
Ve gerçek bir “sızma” yaşandığında bu durum tam da bu yüzden olması gerekenden çok daha az ciddiye alınıyor belki de.

Neticede Madonna’nın yeni albümü “Rebel Hearts”ın 13 şarkısı sızdı. Madonna bu şoka karşılık alelacele “Christmas” zamanı etkisini de lehine çevirme düşüncesiyle albümünde yer alan ve tamamlanmış olan altı adet şarkıyı iTunes’a verdi. 41 ülkede bir numara oldu. 19 şarkılık albümünü martta yayımlayacak.

Madonna’nın yeni albümü normal şartlarda yayımlansa bu kadar başarılı olacak mıydı? (bir önceki albümü “MDNA” 21 ülkede 1 numara olmuştu.)

Madonna bu hareketle “terörist”leri etkisiz hale getirdiğini düşünse de işe yaramadı. Zira hemen ertesi gün 14 şarkı daha sızdı.

Albüme dair yorumlarımı mart ayındaki resmi yayımlanma tarihine bırakıyorum. Ama şu gerçek,
ne Madonna’nın ne de diğer starların sıkıntısı biter. Zira artık bu teknoloji güvenli değil. Ne yaparsanız yapın isteyen size ait dijital verilere kolayca ulaşabiliyor.

Yani güvenlikte gelecek dijital teknolojide değil. Eski yöntemlerde. Bugünlerde daktilo, işyerleri ve devlet dairelerinde yeniden gündeme geliyorsa bu tesadüf değildir. Aynı şekilde müzikle ilgili yeni (yani eski) yöntemler gündeme gelebilir. Madonna artık çalışma yöntemini değiştireceğini açıkladı. Bunu nasıl yapacağını söylemedi ama insanların analog kayıtlara yöneleceğini, kolayca aktarılıp çoğaltılan dijital kaynaklardan ve ortamlardan uzak duracaklarını, albümlerini farklı şekillerde kaydedip saklayacaklarını düşünebiliriz.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply