Kültür ürünlerine de teşvik lazım

2 Posted by - 07 February 2017 - KÖŞE YAZISI

mtezÇamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, doğrayıcılar, mutfak şefi, ütü masası, elektrikli süpürge, şarjlı süpürge, ütü, blender, tost makinesi, çay makinesi, kahve makinesi, katı meyve ve narenciye sıkacakları, ısıtıcı, su ısıtıcısı, mutfak robotu, ızgara, ekmek kızartma makinesi, fritöz, mikser, ekmek yapma makinesi, kıyma makinesi, hava nemlendiricisi, yumurta haşlama makinesi, mısır patlatma makinesi.

Devletimizin ilgili birimleri açıkladı. ÖTV yani halktaki adıyla lüks tüketim vergisi, bir süreliğine (malum referanduma kadar) artık bu ve bunun gibi ürünlerden (ev mobilyaları) alınmayacakmış.

Eknomide bir sıkıntı olduğu ortada, telaşla önlemler alınmaya çalışılıyor.

Açıp tanımına baktım nedir diye. ÖTV lüks ürünlere, sağlığa zararlı (alkol sigara) ve çevreye zararlı (benzin) ürünlere uygulanan bir vergi türüymüş. Tost makinesi neden lüks? Ütünün nesi elit? Mutfak robotu neden sağlığa zararlı? Bunları geçelim beynimiz yanmasın.

Devlet bu ürünlerde fiyat indirimi yapıyor, satışı teşvik ediyor. İyi güzel. Biz bunları daha fazla satın alınca ekonomi canlanacak. Yani ha bire tüketelim isteniyor.

ÖTV’nin gerçekten lüks olan ürünlere uygulanmasını ve günlük hayatta kullandığımız sıradan ürünler üzerinde bu kadar vergi olmamasını savunanlardanım. Geçici değil, icabında tamamen kaldırılsın, itirazım ona değil.

Önemli konu var, bu vesileyle hatırlatalım: Kültür ve sanat ürünleri. Türkiye’de bu ürünler üzerinde çok yüksek vergiler var. Bu tip teşvikler neden biraz da kültür sanat eserlerine, ürünlerine yapılmaz, madem öyle biz de bu soruyu soralım.

Neden kültür ürünleri üzerindeki, gelişmiş ülkelerde olmayan ağır vergiler, (özellikle konser, etkinlik, gösteri alanındaki vergiler) teşvik amacıyla hafifletilmez?

Neden kitap, dergi, albüm, tiyatro, konser biletlerine uygulanan vergiler hafifletilerek bu ürünlere ulaşım ucuzlatılmaz? Bu şekilde hem vatandaş hem de bu işi yapan firmalar biraz olsun rahatlatılmaz?

Bir toplum çamaşır makinesi, mutfak robotu satın alarak gelişemez ki tarihte böyle bir örnek yok. Kültür, bilgi, görgü lüks değil, gereklilik.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply