KUTLUĞ ATAMAN’IN BURJUVAZİYLE MESELESİ ÇÖZÜLDÜ MÜ?

1 Posted by - 09 May 2014 - KÖŞE YAZISI

Gezi zamanında sanatsever burjuvaziyi ergenekoncuların yuvası ilan eden, “burjuvaziden çok çektim” diyen Kutluğ Ataman anlaşılan aradan geçen zamanda sorununu çözmüş. Peki ne değişti?

Sakıp Sabancı anısına bir eser hazırlamış Kutluğ Ataman. “Sakıp Sabancı’nın vefatının onuncu yılı anısına Sabancı Vakfı tarafından Kutluğ Ataman’a sipariş edilen eser tamanlandı. Sabancı ile ilişkisi olmuş toplam 30 bin kişinin vesikalık fotoğrafının 10 bin mini ekrana yansıtılmasıyla oluşan eser dijital bir mozaiği andırıyor.”
Geçenlerde bütün gazetelere servis edilen bu haber geniş yer buldu, köşe yazılarında da yer aldı. Yalnız yazıların hiçbirinde bir hatırlama, bir gönderme, bir dip not dahi yoktu. Ben elimde olmayarak notumu düşmek istiyorum.
Gezi’nin en çetin zamanlarında, daha fazla özgürlük isteyen, bunun için protesto hakkını kullanan her kesimden vatandaşa eziyet edilirken, gözler çıkar kafalar yarılırken, evlerin içine gaz bombası atılır, insanlar polis tarafından oyun oynarcasına tazyikli suyla taciz ve darp edilirken, kadınlar saçlarından sürüklenirken, insanlar damdan tesadüfen ayakları takılıp düşerken, Ali İsmail’ler kazara yere düşüp oradan geçenlerin tekmelerine yanlışlıkla kafa atarken, her türlü makul ve mantıklı öneri, ses, fikir, şiddetle bastırılırken, devletin her kademesi olayları bir olumlu mesaj ile bitirmek yerine her gün tehdit ve hakaretle şiddeti tırmandırırken, Kutluğ Ataman ne yapmıştı?
Bu ortamı destekleyen, yalan dolan haberlerle halkı Gezi protestocularıyla karşı karşıya getirmeye çalışan gazetelerden birine röportaj vermiş ve şunu demişti:
“Sürekli AK Parti baskı yapıyor diyorlar. Ama ben bu baskıyı hissetmiyorum. Türkiye’ye geldiğimden beri tüm sindirmeleri sırtlarını derin devlet ideolojisine dayamış ulusalcı sözde sanatçılardan ve şimdi de burjuvazimizden çektim.”
Anlaşılan Sayın Ataman’ın “çekme” işi çok uzun sürmemiş. Burjuvaziye karşı yürüttüğü millet devriminde barış sağlanmış. Bu ülkede burjuvazinin sembolü olan ailelerden birinin siparişi tamamlanmış, basın toplantısı yapılmış, yanyana oturulup pozlar verilmiş.
Burjuvazi mi değişti yoksa Ataman mı? Yoksa mesele aslında burjuvaziyle, beyaz Türklerle değildi de şahsi miydi? Kişisel bir meseleye Gezi mi alet edildi?
Fazla karıştırmayalım, darısı toplumun diğer kesimleri arasındaki barışa diyelim.
Ama tarihe notumuzu da düşelim.

Not: Sabancı anısına sipariş edilen eserin basın toplantısında burjuvazi mağduru Ataman ile burjuvazi yanyana görülebilir. Güzel bir enstalasyon olmuş.

No comments

Leave a reply