Mağdur edebiyatı!

0 Posted by - 20 October 2014 - KÖŞE YAZISI

Geçenlerde Türkiye’de olan bitenle ilgili bir yabancı basın mensubuna mağduriyetin ne demek olduğunu anlatmaya çalıştım anlatamadım. Anlamadı. Mağdurum.

mtezMağdur, mağdure, mağduriyet, mağdur olduk, mağdur edildik. Mağdur halk, mağdur kesimler, mağdur muhafazakar kesim. Mağdur Kürtler. Mağdur Aleviler.
Esnaf mağdur oldu. İş dünyası mağdur. Siyasetçi mağdur. Sanatçı mağdur. Araç sahipleri mağdur oldu, trafikte kalanlar mağdur oldu, yayalar mağdur oldu.
Damperini kapatmayı unuttuğundan üst geçiti çökerterek dört kişiyi öldüren kamyon şöförü mağdur. Kızın kafasını kesip çöpe atan genç mağdur oldu. Aslında çok iyi biriydi tanısanız seversiniz.
Turistin kafasını taşla ezip Suriye’ye kaçan adam yakalanınca mağdur oldu.
Reşit olmayan kıza toplu tecavüzden yargılananlar kimlikleri açık edilince mağdur oldu.
Tecavüz çocuğunu doğurmak istemeyen kadın tecavüzcüyü mağdur etti. Araya bakan girdi, “sen doğur devlet bakar” dedi. Onu da mağdur ettiler.
Soma’da madenciye tekme atan müşavirin ayağı mağdur oldu. Ali İsmail’i tekmeleyen polisin bacağı mağdur.
Ebru Gündeş, Rıza Sarraf hep mağdur. Belediye otobüsler mağdur oldu, Güneydoğu’daki bankamatikler mağdur edildi. Mahsun Korkmaz heykeli mağdur oldu. Atatürk heykelleri mağdur edildi.
Paşalar mağdur. Ulusalcılar mağdur. Yazarlar mağdur edildi. Müzisyenlerimiz mağdur. Orhan Baba’yı mağdur ettiler. Gazeteciler mağdur. İşadamları mağdur edildi. Rüşvet almakla suçlanan bakan mağdur oldu. Paralel yapılar mağdur edildi. Aydınlar mağdur, öğrenci mağdur, memur mağdur. Akil adamları mağdur ettiler.
Dersaneler mağdur, anne babalar mağdur.
Bebeğe tecavüzle zina aynı şey diyen müftü mağdur edildi.
Ekonomiyi yönetenler mağdur, doğalgaz, elektrik mağdur edildi. Zam gelince bakan mağdur oldu. Yağmur yağmadı barajlar mağdur oldu.
Masalar kaldırılınca mekan sahipleri mağdur oldu. Masalar gelince mahalleli mağdur oldu. Belediye çalışanları mağdur edildi. İçki içilince muhafazakar kesim mağdur olundu, içki içilmeyince restoran sahipleri mağdur oldu.
PKK mağdur oldu. KCK mağdur, BDP mağdur. Öfkeli gençlik IŞİD mağdur edildi. Kobani mağdur. Sokağa çıkın diyen HDP mağdur oldu. AKP bilhassa çok mağdur. Bülent Arınç’ın göz yaşları mağdur edildi.
Mısır’da darbe oldu bizimkiler mağdur oldu. MİT mağdur. İHH mağdur oldu. Tırlar mağdur edildi. Bomba yapıp kamyonla Suriye’ye yollayan Türk şirketi gazetede ifşa olunca mağdur oldu.
Futbolcularımız İzlanda’da Letonya’da mağdur edildi. Fatih Terim mağdur oldu. Fatih Altaylı yorumladı o da mağdur edildi. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş hepsi mağdur oldu. Taraftarlar mağdur.
Kadın adamı terk etti. Adam mağdur oldu. Adam kadını 32 yerinden bıçakladı. Adam yaşarken, kadın ölürken mağdur oldu.
Son 10 yılın kavramlar sözlüğü hazırlansa baş köşeye tek adayım var: Mağdur.
Mağdur olunca sorumluluk yok, mağduriyet çok güzel, keyifli, konforlu. Mağduriyet vazgeçemediğimiz. Mağduriyet saplantıyla her gün canlı tuttuğumuz.
Suç hep başkasında, kaderin hep başkasının iki dudağı arasında. Mağdursun sen büyük düşün, sorumluluk alma daha çok söylen, daha çok iste, daha fazlasını bekle. En kötü mağdur olursun.
Geçenlerde Türkiye’de olan bitenle ilgili bir yabancı basın mensubuna mağduriyetin ne demek olduğunu anlatmaya çalıştım, anlatamadım. Anlamadı. “Ee yani?” dedi. Mağdurum.

Yeni Türkiye haritası

İstanbul: İnşaatlık güzel yerler, site, konut, AVM’lik boş arazi.
İstanbul’un kuzeyi: Havaalanı.
Boğaz: Seçkin misafirlere yeşillikler içinde müsait villalık alan.
Trakya: Kelepir kanal manzaralı tarla.
Ankara ve civarı: AVM, camii, kapı, üstgeçitlik yapmalık müsait yol, toplu konuta uygun havaalanına yakın arazi.
İzmir: Yunanistan.
Karadeniz: Camii, müsait Toki alanları, kelepir dere.
İç Anadolu: Toki, Toki, Toki, AVM, camii…
Akdeniz bölgesi: İçkili yerler, Rus, yeşillikler içinde otellik arsa.
Ege: Otel yapmalık sahil, müstakil deniz manzaralı adalar.
Güneydoğu: Hep zarar, hep masraf. “Makul Kürt kardeşim” hariç.

İBB’nin Eurovision sevgisi

Geçenlerde elime İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu Ekim programı geçti. 20 Ekim gecesi ne var dersiniz? Eurovision gecesi. İBB Kent Orkestrası’nın konser vereceği geceye “Bay Eurovision” olarak anılan Jonny Logan konuk sanatçı olarak katılacakmış. “Dünden Bugüne Eurovision” başlıklı konserde; Bülent Tekakpınar, Oya Şar, Sinem Yalçınkaya ve Onur Turan gecenin solistliğini üstelenecekmiş, “Seninle Bir Dakika”, Sertab Erener “Everyway That I Can” gibi geçmişten günümüze Eurovision’da seslendirilen şarkılar icra edilecekmiş.
İBB ve TRT arasına fitne sokmak gibi olmasın ama kültürde çiftbaşlılık seziyorum.

No comments

Leave a reply