MANEVİYATI YÜKSEK KUŞAKLAR

2 Posted by - 10 November 2014 - KÖŞE YAZISI

mtez
Memleketimizde “Batılı yetiştirilmiş kuşak” beğenilmiyor. Yani ben mesela. Benden bir halt olmaz arkadaşlar.
Liseydi üniversiteydi Batılı eğitim aldık. Evrensel değerlerle eğitildik.
Dindar değilim, Umre’ye gitmem, Hacca gitmedim, kurban kesmem.

Yetmezmiş gibi güzel bir “ale” biranın damakta bıraktığı tadı, milli içkimiz rakıyı, keskin bir kırmızı şarabı, meşe fıçılarda yıllarca dinlenmiş ateş suyunun aromasını beğeniyorum. Sizin anlayacağınız “alkol” alıyorum.

Sigara da kullanıyorum, ne yalan söyleyeyim. Arada canım çekiyor yemek sonrası falan. (Kimseyi kandıracak değilim, ne yani bunları yazmayınca yok mu oluyorlar?)

Konuşurken laf arasına ayetlerden hadislerden örnekler veremiyorum. Ben edebiyat, felsefe tarihi, müzik, sinema seviyorum. İlla vereceksek insanın yazıp çizdiğinden örnek vermek daha çok hoşuma gidiyor.
(Böyle yazınca şak diye “beyaz Türk meyaz Türk” diyorlar. Benim bir dedem motor tamircisiydi tırnakları simsiyahtı, diğeri dolmuş şoförü. İkisiyle de gurur duyuyorum. Ne güzel gece gündüz alınteriyle çalışıp okutmuşlar çocuklarını, onlar da bizi aynı fedakarlıkla okullara göndermiş. Beyaz Türklük buysa ona da eyvallah.)

***

Dedim ya benden bir halt olmaz. Maneviyat zayıf. Yatak odamda para kasasıyla uyumuyorum. Yakın zamanda üçüncü köprü yolunda, havaalanı yakınlarında arsa almadım. Kimseyle ortak gemiye, AVM’ye girmedim. İBB iştiraklerinden herhangi birinin danışmanı değilim. “Sayın bakanım bizim bir filanca imar meselesi vardı” diye cümleler kurmuyorum.

Yere düşmüş maden işçisi tekmelemedim hiç hayatımda. 5 bin yıllık höyüğe törenle beton dökmedim. Bin yıllık külliyenin ensesine apartman yapmadım. 6 bin zeytin ağacını bir saatte infaz etmedim. Çok uğraştım, gözümü kısıp baktım, şaşı bak şaşır yaptım gene de yol kenarı duvarlarındaki kilim desenli saksılamalardan, parklardaki peyzajlamalardan zevk alamadım.

***

Her sabah bugün nereye beton döksek diye kalkamıyorum yataktan ne yapayım.
Okullarda din dersi zorunlu olmasın istiyorum ben. Küçük kızlar anne babaları dedi diye başlarını örtmesin, zamanı gelince nasıl giyineceklerine kendileri karar verebilsinler istiyorum.

Çok uğraştım. “Çalıyorlar ama çalışıyorlar” diyemedim bir türlü. Batılı eğitimin üzerimdeki olumsuz sonuçları bunlar herhalde.

Kafa kesip top oynuyorlar ama olsun öfkeli Müslüman kardeşlerimiz bunlar diyemiyorum. Sorun sizde değil bende. Maneviyatsızlıktan herhalde.

***

Kırılan bir banka camına ya da hunharca patlatılan bir otobüs tekerine, gözü çıkan, döve döve öldürülen birinden daha fazla üzülemiyorum. Maneviyatım zayıf.

Sünni vatandaşımız ölünce de, Alevi vatandaşımız ölünce de, Hıristiyan, Yahudi, Yezidi, Süryani vatandaşımız ölünce de aynı üzülüyorum. Maneviyatım olsa bunların farkını bilirdim.

Dünyanın en şahane bestesi değil belki ama İstiklal marşının normal halini seviyorum. Batılılıktan herhalde.

Böyle işte arkadaşlar. Allah’tan maneviyatı yüksek kuşaklar geliyor, geleceğe umutla bakabiliyoruz artık.

1 Comment

  • atilla 25 September 2016 - 14:49 Reply

    çok iyi & anlamlı bi yazı. %100 altına imzamı atarım!

  • Leave a reply