Masaüstünde notlar: 100 otobiyografi, Eis Ten Polin, Kolektif İstanbul

0 Posted by - 17 October 2016 - KÖŞE YAZISI, ÖNERİ

100-otobiyografi-kitabi-tolga-arvas“100 Otobiyografi” adlı kitap masamın üzerindeydi. Ağaçkakan Yayınevi’nin Hazır Bilgi Serisi’nin yeni kitabı Tolga Arvas tarafından hazırlanmış. Bu seriden Murat Meriç’in de “100 Şarkıda Memleket Tarihi” adlı kitabını tanıtmıştım hatırlarsanız. Burada konu arabalar. Otobiyografinin “oto”su otomobile gönderme. Şoför Nebahat’in 1955 Model Dodge’u, seçim otobüsleri, Naylon “telli” arabalar (öyle denirdi biz çocukken), matchbox arabalar, Çiçek Abbas’ın 78 Ford Minibüs’ü… Elime aldım bırakamadım. Bir ara bakarsınız.

eis-ten-polin-1Eis Ten Polin, Baba Zula’dan Murat Ertel, Gevende’den Gökçe Gürçay ve İngiliz müzisyen Nikolai Galen’den oluşuyor. Konsept grubun albümü “Wild Flowers of Anatolia” da konsept bir albüm. Doğu-Batı sentezinin başka türlü bir hali. Büyük emek var, sanatçıların birikimleri var. Ama ben ısınamadım. Sırrına zevkine vakıf olamadım, içine giremedim. Fazla laboratuvar buldum. “In vitro” değil, “in vivo” özleminde olduğumuz günlerdeyiz.

kolektif-istanbulKolektif İstanbul’un “Pastırma Yazı” tam da bugünlere uygun sanki. İstanbul’un seslerini, melodilerini geleneksel enstrümanlar ve caz armoni anlayışı çerçevesinde yorumlayan Kolektif İstanbul’un yeni albümü “L’Ete Indien” gibi bir klasiği alaturkalaştırmaya, “Nihavend Longa” gibi bir alaturkayı da Batılılaştırmaya girişmiş.

Balkan, Roman, alaturka şemsiyesi altında oradan oraya savrulmalı maceralar merak uyandırıcı.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply