MASAÜSTÜNDEN NOTLAR

0 Posted by - 22 March 2015 - KÖŞE YAZISI

Vestiges & Claws-Jose Gonzalez
Massive Attack’in “Teardrop” ve Knife’ın “Heart Beats”ine yaptığı cover’larla tanımıştık İsveçli Jose Gonzales’i. Kadife bir vokal, akustik gitarın köşeli sesine karşılık klasik gitarın yuvarlanmış “naylon tel” sound’u. Gonzales en iyi bildiği şeyi yapmaya gene devam ediyor. Junip ile girdiği grup müziği macerası bir kenarda dursun, o minimal müziğiyle şömine başında dinlenecek insan hikayeleri anlatmaya girişmiş yine.

Ibeyi -Ibeyi
Küba asıllı Fransız ikizlerin (Ibeyi, Nijerya dilinde ikiz demekmiş) hiphop, trip hop hatta R&B sınırlarını hafifçe ittiren vokal ağırlıklı müzikleri şu ara yeni isimler, yeni albümler arasında öne çıkıyor belli ki. Eldeki malzeme daha iyi kullanılsa daha rahat dinlenen, şahsiyet sahibi bir albüm ortaya çıkabilirmiş. A capella kısımlar aşırı dramatik olduğu ölçüde yetersiz.

Rebel Heart – Madonna
Madonna’nın içindeki romantik isyankar uslanmak bilmiyor. Bu isyankar her albümde, o ara moda kimse, neyse yanına alarak isyanlamalarına ve turnelemelerine devam ediyor. “Rebel Heart” Madonna’nın son 20 yıldır yaptığı zamanın ruhunu yakalama çabalarından bir yenisi. Madonna’yı sevenler takılsın.

I want to grove up – Colleen Green
Weezer’ın “Buddy Holly” zamanlarında yakaladığı şahane bir sound vardı ya hani. İşte bu albümde o tadı buldum ben. O yüzden Los Angeles çıkışlı Green’in üçüncü albümünü, hâlâ “Büyümek istiyorum” hallerini pek kafaya takmadan dinledim. Büyük vaatleri olmayan bu indie rock albümünü sevdim.

Eclipse – Twin Shadow
Twin Shadow beyi yani George Lewis Jr.’ı tanıdığımızda kendisi indie hipster âleminin “80’lerin synth’lerini ve drum machine’lerini sevdim geldim” ekolünden bir sanatçımızdı. Biz bu albümlerden tat aldık, dinledik, beğendik. Lakin kendisi yeni albümünde bağımsız şirket sanatçısı olmayı bırakmış, Warner’a geçmiş, geçince de ağız ve müzik değiştirmiş. “Ben artık o şeyleri sevmiyorum” demekteymiş.

Primrose Green – Ryley Walker
Yıllar önce birisi bana “Gün gelecek, James Taylor’ın ve Tim Buckley’nin yaptığı müzik yeniden yapılacak, hatta adeta yeniden üretilecek ve yine şahane olacak” dese inanır mıydım bilmiyorum. Gelecek geldi ve işte Şikagolu, ekose gömlekli, kadife pantolonlu, 26 yaşındaki gitarist ve solist Ryley Walker’ın ikinci albümü “Primrose Green” yayımlandı. Şahane. Plaktan dinleyin mümkünse.

No comments

Leave a reply