Mehmet Tez yazdı: Bir kez bile dinlenmemiş şarkılar

11 Posted by - 19 June 2016 - KÖŞE YAZISI

mtezSpotify arşivinde 2016 itibariyle bir kez bile dinlenmemiş şarkı sayısı 4 milyon. Bugün hayatınızda değişik bir şey yapıp hiç dinlenmemiş şarkıları dinlemeye ne dersiniz?

Spotify kataloğunda bir kere bile dinlenmemiş şarkı sayısı 2008 yılında 10 milyon kadardı. 30 küsur milyon şarkının üçte biri… Spotify bu şarkıları dinletmek için bir plan yaptı. Araştırmalara göre insanlara seçenek sunarsanız, eninde sonunda o seçenekleri değerlendiriyorlardı. Bu şarkıların müzik yazarları, dergiler, gazeteler, blog’lar tarafından tavsiye edilmesini, kadraja alınmasını beklemek hata olurdu çünkü bu kadar fazla yeni albüm ve müzik çıkan bir dünyada bu asla olmayacaktı.

Spotify bunu algoritmayla aşacağına inandı. Bunu sevdiysen bunu da seversin algoritmasının amacı dinleyiciye yeni şeyler önermek olduğu kadar, dinlenmeyen şarkıları da değerlendirmekti.

Bu plan işe yaradı. Bugün tek bir kez bile dinlenmemiş şarkı sayısı 4 milyon kadar Spotify’da. Toplam kataloglarının yüzde 80’ini dinletmişler. Ama hâlâ 4 milyon yalnız şarkı var.

Belki kötü şarkılar, belki yetersiz, belki baştan savma, belki dahice. Bilemiyoruz. Çünkü onları bir kere bile dinlemedik.

En büyük sample’cılardan olduğunu düşündüğüm DJ Shadow bir röportajında New York’ta bir bodrum katında karşılaştığı binlerce plaklık arşivden bahsederken müziğinin temelini şöyle açıklar: “Ne umutlarla, ne amaçlarla, ne emeklerle yapılmış besteler, kaydedilmiş albümler bunlar. Ama burada, bir bodrum katında, havasız ışıksız bir yere düşmüşler sonunda. Benim işim, bu plaklardaki seslere, melodilere yeniden hayat vermek.”

Spotify’ın dinlenmeyen müzikleri sakladığı bir bodrum katı yok ama sistemde 4 milyon dinlenmemiş şarkı olduğunu bilmek bana DJ Shadow’un karşılaştığı bodrumu hatırlattı.

Spotify bu şarkıları dinletmeye çalışıyor. Ama bu durumla ilgilenen başkaları da var. Forgotify diye bir sayfa var. Bu sayfaya girip play’e basınca sadece Spotify’ın kataloğunda olan ve bir kez bile dinlenmemiş şarkılar çalmaya başlıyor.

İşi gücü bıraktım, oturdum başına, her dinlenmeyen şarkıyı dinleyip (düşünsenize ilk kez ben dinliyorum o anda bu şarkıyı) acaba neden dinlenmedi diye düşünüyorum.

Bir haftadır dinlenmemiş, kıyıda köşede kalmış şarkı dinliyorum evde. “Dinlenmemiş şarkıları dinleme enstitüsü” isimli bir kitap yazmak üzereyim. Bu da benim rahatsızlığım olsun.

Not: Yazıda yer alan rakamsal bilgilerden bazıları Spotify yöneticisi Will Page’in katıldığı “Is music streaming making us better listeners?” adlı podcast’ten alınmıştır.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply