Game of Thrones’un müzikle imtihanı

1 Posted by - 18 March 2019 - KÖŞE YAZISI

mtezNed Stark’ın cellatı hangi grubun gitaristi, Wildlings’ler arasında hangi grubun elemanları var? Red Wedding sahnesinde hangi grubun davulcusu yer aldı, hangi oyuncular albüm çıkardı?

Game of Thrones”un müzik dünyasıyla ilişkisi az değil. Bütük final yaklaşırken bir bakalım kimin müzikle ne ilişkisi var, hangi sahnede hangi müzisyenler gizlice yer almış….

Dizide Hodor rolünü üstlenen oyuncu Kristian Nairn, gitarist ve DJ. Türkiye’ye de gelmişti.

- Kristian Nairn -

– Kristian Nairn –

Iron Islands’ın veliahtı, başına gelmedik kalmayan Theon Grevjoy’u Alfie Allen canlandırıyor. Kendisi Lily Allen’ın erkek kardeşi.

Dördüncü sezonda “Walk of Punishment” adlı bölümde söylenen “The Bear and the Maiden Fair” şarkısı dizinin tema müziğine de imza atan Alman besteci Ramin Djawadi’ye ait. Hold Steady bu şarkıyı kaydetti ve Düna Plak Günü’ne özel bir iki şarkılık bir albüme koydu. Bu şarkıyı dizide asker rolündeki Snow Patrol solisti Gary Lightbody seslendirdi.

Mereen kenti aristokratlarından Hizdahr zo Loraq’ı canlandıran İngiliz aktör Joel Fry’ın grubu var. Adı Animal Circus. 2012 tarihli “Snakes and Ladders” adında bir albüm yapmışlar.

“The Rains of Castamere” adlı şarkı ikinci sezonda aynı adlı bölümde yer almıştı. Lannister’ların şarkısı bu. Müzik The National, duyduğunuz vokal Matt Berninger’ın sesi.

Üçüncü sezonun en etkileyici sahnelerinden biri “Red Wedding”di. Stark ailesi için hiç de iç açıcı şekilde sonuçlanmayan bu sahnede Lothar Frey tarafından kiralanan düğün grubunda tefi Coldplay davulcusu Will Champion çalıyordu.

- Will Champion -

– Will Champion –

Ned Stark’ın kafasını kesen cellat Dr. Feelgood’un gitaristi Wilko Johnson’dı. İyi seçim…

Daenerys Targaryen’ın sevgilisi ve baş kumandanı Daario Naharis’i oynayan Danimarkalı oyuncu Michiel Huisman’ın Fontane adında bir grubu vardı. Kendisi gitarist ve solist. Huisman’ın 2005 tarihinde grubu dağıldıktan sonra çıkardığı “Luchtige Verhalen” adında bir de solo albümü bulunuyor.

- Michiel Huisman -

– Michiel Huisman –

Mastodon elemanları beşinci sezonda Wildlings savaşçıları arasına karışıp figüranlık yaptı. Molotov Jukebox grubu solisti Natalia Tena İstanbul’a da gelmişti. Kendisini Osha olarak görüp izledik dizide.

- Mastodon -

– Mastodon –

Herkesin nefret ettiği Ramsay Bolton’ı Iwan Rheon oynuyor. Solo debut albümü geçen yıl yayımlandı. Adı “Dinard”. Gallerli Rheon’ın gayet de güzel bir sesi var. Başarılı bir folk albümü.

Altıncı sezonda Arya Stark’ın Braavos’taki günlerinde yaşadığı macera dolayısıyla tanıdığımız gezici tiyatro grubu gösterisinde çalan müzisyenler İzlandalı Of Mosters and Man’di.

Unsullied ordusunun hadım kumandanı Grey Worm’u Jacob Anderson canlandırıyor. Kendisi Raleigh Ritchie adıyla müzik yapıyor aynı zamanda. Anderson Arya Stark’ı da çıkarmıştı.

- Jacob Anderson -

– Jacob Anderson –

Tyrion Lannister’ın paralı askeri Bronn’u canlandıran İngiliz aktör Jerome Flynn, Robson & Jerome adlı pop ikilisinin üyesiydi. 1995’te “Unchained Melody” cover’ları İngiltere’de bir milyon sattı. Robson & Jerome yazın Youtube’a “Top of the Pops” performanslarını izleyin, gözlerinize inanamayacaksınız.

İzlandalı Sigur Ros, Purple Wedding sahnesinde Margaery Tyrell ve nefret edilen kral Joffrey Lannister’ın düğün şarkısını çalan ekipti.

- Carice Van Houten -

– Carice Van Houten –

Danimarkalı aktris Carice Van Houten doğa üstü güçleri olan rahibe Melisandre’ı canlandırıyor. Aslında 2007’den bu yana üç albümü olan bir şarkıcı. 2015 tarihli son albümünün adı “Fear Not”. Indie pop sevenler ilgilensin

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply