MAVİ ŞİŞEDEKİ KAHVE

1 Posted by - 08 October 2014 - KÖŞE YAZISI

Kahve seviyorsanız bu hikayeyi okuyun. Benim sorduğum soruyu siz de soracaksınız.

mtezYıl 1683. Türkler Viyana’yı ikinci kez kuşatmış, şehirdekiler çaresiz, Türk birlikleri arasından geçerek Polonya tarafına gidecek ve yardım isteyecek birini yollamaları lazım. Ukrayna asıllı Jerzy Franciszek Kulczyck gidiyor. Türkçe ve Arapça bildiğinden tebdili kıyafet aradan geçer diyorlar. Nitekim işini yapıyor eleman. Sonucu biliyorsunuz, Viyana yalan oldu. Üstelik fena halde durakladık, ardından geriledik bu zevat yüzünden. Ama bu seferin başka bir sonucu daha var.
Kuşatmanın dağılmasının ardından Türklerden kalan pek çok şeyin yanında bazı çuvallar bulunuyor. İçlerindekini deve yemi sanıyorlar. Ama değil. Bu Jerzy Bey önceden Arap coğrafyasında da yaşadığından kahve olduğunu anlıyor ve Viyana’da 1683’te ilk kahve dükkanını açıyor. Adına “Hof zur Blauen Flasche”, mavi şişenin altındaki ev deniyor.

319 yıl sonra James Freeman adında bir kahve meraklısı Amerikalı, Oakland şehrine tamamen bu hadiseden etkilenerek Blue Bottle Coffee (Mavi Şişe) isminde bir kafe açıyor. Ben o kafenin New York’taki şubesinin önünden geçerken tanıdığım Kanadalı bir gazeteci “Blue Bottle kahvesi içtin mi?” diye soruyor. “Hayır” diyorum. “O zaman kahve içmemişsin kusura bakma” diyor.
“Ben Türküm, peeeeh sen kiminle raks ediyorsun” diye giriyorum. “Hakikaten şahaneymiş” diye çıkıyorum. Çıkarken de “Game of Thrones”daki Tyron Lannister’la yani Peter Dinklage ile çarpışıyorum, kendisi “Bu ne kabalık” diye söyleniyor ve kuyruğun sonuna geçiyor. Viyana kuşatmasından “Game of Thrones”a uzanan bir kahve macerasının son halkasıyım.
Bir yandan “drip” yani damlatma tekniğiyle karşımda hazırlanan şahane kahveyi yudumluyorum, bir yandan neden “Türk kahvesi” ile meşhur bir memleketten neden dünya çapında bir kahve zinciri çıkmıyor onu düşünüyorum.

Not: Tamam bizde kahve yetişmiyor. “Türk kahvesi” lafı pişirme tekniğinden ileri geliyor ama olsun, neticede burası kahvesiyle meşhur bir yer. Çeşitli kahveler bulunmalı ama pek yok. Ancak yurt dışına çıktığınızda farklı çekirdeklerden çekilen kahvelerle tanışabiliyorsunuz

(14 Aralık 2013’de Milliyet Gazetesinde yayımlanmıştır)

No comments

Leave a reply