Yeni albümler arasında bir tur

2 Posted by - 02 July 2016 - KÖŞE YAZISI

mtez2016 yazının dikkat çekici albümleri bir bir yayınlanmaya başladı. İlk dinlemeler sonrası kulağıma takılan şarkılardan bazıları şunlar oldu, kulak vermek isteyen buyursun…

“Hang Me Out To Dry” (with Robyn) – Metronomy: Metronomy’nin “Summer 08” adlı yeni albümü siz bu satırları okurken yayınlanmış olacak. Haftaya hep beraber incelemeden önce siz şu yeni şarkıya bir göz atın.

“Ashes to Ocean (feat. Matthew Halsall)” – DJ Shadow: DJ Shadow’un hayli sofistike, iç içe bölümlerden oluşan ve çiçek gibi açılarak devam eden eklektik müziğinin en yeni şahaseri.

“In a Drawer” – Band of Horses: Sıcak bir akşamüstü cızırtılı bir radyodan yükseliyormuş gibi başlayan, ilk albümden bu yana bağımlısı olduğumuz Band of Horses duygusallığı. Yeni albüm “Why Are You Ok”den.

“Best To You” – Blood Orange: “Freetown” adlı yeni albümün en şık dans şarkılarından biri. Toto’nun “Africa”sını hatırlatan vurmalı efektleriyle kulağı 80’lere yatık olanları hemen yakalayacak.

“Kid Who Stays in The Picture” – Hot Hot Heat: Kanadalı indie rock ekibinin yeni albümü “Hot Hot Heat”in açılış şarkısı dans pistlerine ve indie kulüplere göz kırpan bir dans-rock şarkısı. A1 gibi A1.

“Shadows” – Mala: Güney Amerika özellikle de Peru müziğiyle ilgileniyorsanız bu farklı yaklaşıma da bir kulak verin bence. Londralı elektronik müzik sanatçısı Mala’nın “Mirrors” isimli yeni albümünden.

“Any Day Like Any Other” – Mick Harvey: Nick Cave’in sağ kolu Mick Harvey, Serge Gainsbourg’un ölümünün ardından onun şarkılarını İngilizceye çevirerek 1995 ve 1997’de iki albüm çıkarmıştı. Üçüncü de geldi. “Un Jour Comme Un Autre” bu şarkının orijinal adı.

“Confessin” (That I Love You) – Allen Toussaint: 50’lerin blues ve caz piyano geleneğinin temsilcisi Toussaint geçen yıl 77 yaşında yaşamını yitirdi. Ölümünün ardından yayınlanan “American Tunes” albümünde yer alıyor bu klas şarkı.

“Sunday Love” – Bat For Lashes: Dramatik ortamların güzel sesli kadın solistlerinden Natasha Khan’ın (Bat For Lashes) “The Bride” adlı yeni albümünden synthe bass’ların güç verdiği hayli dinamik yeni bir beste.

“Feel Like I Do” (Al Green) – Disclosure: İngiliz dans ikilisinin Gregory Porter’ın “Holding On”una yaptığı yorum çok beğenilmişti. Bu defa solistimiz soul müziğin en büyük vokallerinden Al Green. Bu klasik ikilinin elinde güzel mid tempo bir dans şarkısna dönüşmüş bu klasik.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply