Mor ve Ötesi’nin 20’nci yılı

0 Posted by - 21 May 2016 - KÖŞE YAZISI

mtez20 yıl olmuş kurulalı. 20 yıl sonra yaşadığımız şehirde aynı kalabilen tek bir sokak, cadde, bina yok. Anılarımız artık şarkılara emanet. Mor ve Ötesi gibi grupların tarihi işte tam da bu yüzden önemli.

Mor ve Ötesi hafta içinde yeni bir single yayınladı. Adı “Anlatamıyorum”. Orhan Veli’nin aynı adlı şiirinden alıntılar içeren, dinleyeni kalbinden yakalayan bir balad. Kayıt ve miks Tarkan Gözübüyük, mastering Los Angeles’ta Grammy ödüllü ses mühendisi Evren Göknar tarafından yapılmış.

Bunları belirtiyorum çünkü şarkı teknik açıdan üst düzeyde. Emeği geçenler anılmalı. Müzikal açıdan ise grubun şöyle eskilere doğru bir hafızasını yokladığı kesin. Hayli eski bir şarkı bu ve grubun 20’nci yılı dolayısıyla tarihten çekilip çıkarılıp dinleyiciye sunuluyor. Devamı var mı, yani bir albüm gelecek mi? Çok net değil. Ancak yeni malzemeler yıl içinde karşımıza çıkabilir. Gizli tuttukları sürprizler de var. Adı üzerinde sürpriz olduğundan bekleyelim görelim.

1996’dan bu yana hayatımızda Mor ve Ötesi ve ben evrilip gelişen ama durduğu yeri kaybetmeyen grupları önemsiyorum. Çünkü her şeyin değiştiği bizimki gibi ülkelerde bazı şeylerin değişmemesi hoşuma gidiyor.

20 yıldan bu yana değişmeyen tek bir sokak, bina, mahalle yok İstanbul’da. Anılarımızın üzerine asfalt döktüler, binalar, AVM’ler diktiler, butik oteller yaptılar. Ama ne gam. Anılarımız artık şarkılara emanet. Biz geçmişimizi böyle hatırlayan bir milletiz. Ve bize kendimizi anlatan bu şarkıların bazılarını da Mor ve Ötesi gibi yıllanmayı becerebilen gruplara borçluyuz.

Yıllar içinde sound değişti, amatörlükten üst düzey bir doygunluğa ulaştı, besteler olgunlaştı. Ama içerik, bakış açısı ve grubun “mesajı” değişmedi. Ben kendi dünyamda “mesaj”ı, bir grubun/sanatçının zaman içindeki bütün estetik ve felsefi değerlerinin bir toplamının zihnimde yarattığı imge olarak algılıyorum. Ve bu mesajın/imgenin değişmediğini aynı yerde dimdik durduğunu memnuniyetle görüyorum.

20 yıl hem uzun hem kısa bir zaman. Müziğin olgunlaşma yolculuğunda çok kısa ama bir ölümlünün yaşamında çok uzun sayılabilecek bir süre. Her gruba, sanatçıya kısmet olmayacak bir süre. Yepyeni kuşakların hayata katılıp dinleyici olmasına yetecek bir süre.

Nice 20 yıllara Mor ve Ötesi.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply