MÜZİĞİ DURDURMAK HAYATI DURDURMAK

0 Posted by - 08 August 2015 - KÖŞE YAZISI

mtezTelif hakları konusunda yeri geldiğinde eleştirilerimi esirgemediğim müzik birliklerini bu sefer destekliyorum ve başlıkta yer verdiğim saptamalarına da sonuna kadar katılıyorum. Müzik susturulmamalı.

Bu ülkede ne zaman talihsiz bir olay olsa fatura müziğe ve müzisyenlere kesilir. Madenciler ölür, kabahatli müzisyen. İnşaatta asansör düşer, işçiler ölür, müzisyenlerden (!) sağduyulu olmaları beklenir. Şehitler gelir, müzisyenler artık sussun ama… Bomba patlar, ihmal kimin, kim istihbarat toplayamadı ya da kim bildiği halde engel olamadı tartışılmaz ama konserler iptal olsun. Konserler, festivaller iptal olacak, dertler bitecek!

Bakkal, manav, taksici çalışmaya, inşaatçı çimentoyu karmaya devam eder. Uçaklar uçar, vapurlar yüzer, plazalarda harıl harıl iş hayatı devam eder, AVM’ler açık, alışveriş devam eder. Ama iş müziğe gelince, müzik sussun. Yok ya?

Pardon ama bir ülke karanlık günler yaşadığında neden bir tek müzisyenler bedel ödüyor? Neden herkes işinde gücünde hayatına devam ederken bir tek müzisyenler ve müzik emekçileri işsiz kalmak zorunda? Neden yalan dolan transfer haberleri coşarken, futbol yorumcularının her türlü geyikleri tam gaz devam ederken müzik susuyor? Neden herkes ekmek mücadelesine devam ederken hayat sadece müzisyenler ve müzik emekçileri için duruyor?

Yastayız, müzik dinleyemiyoruz ama maç izleyip geyiklerde kendini kaybetmek serbest. Alışverişe git ama konsere gitme. Bu mudur? Bu doğru mudur?

Neden televizyonda diziler, televizyon şovları devam ederken konserler iptal oluyor?

Bu ikiyüzlülüğün nedeni nedir? Vicdanımızı böyle mi temizliyoruz? Müzisyenleri müziği ve müzikten para kazanan, hayatını geçindiren yüzbinlerce emekçiyi feda edince mi rahatlıyor vicdanlar?

Ben hayat durmasın diyenlerdenim. İnsanlar üzülecek, yas tutacak ama hayatına da devam edecek. Takdir kişinindir. İster konsere gider ister gitmez. İptal ettirmeye zorlamak nedir?

Siz farkında değilsiniz ama özellikle Gezi’den bu yana müzik dünyasında işler berbat. İnsanlar var olma mücadelesi veriyor. Nedeni işte bu baskı. Ve bu ülke bir günde pat diye düzlüğe çıkacak gibi de durmuyor. İktidardakiler sağolsun burası artık böyle bir yer ve bu müzisyenler bu ülkenin müzisyenleri, bu ülkenin insanları. Uzaylı değiller. Olan biteni görüyorlar ve işlerini yapmaya herkes gibi devam etmek ve bu baskıdan kurtulmak istiyorlar.

İşte gene karanlık günler yaşıyoruz. Ve gene müziği susturmaya, konserleri ertelemeye yönelik bir genel zorlama ve baskı oluşturulmak isteniyor.

Gerçi bu sefer bu saçma çağrıyı Niran Ünsal diye pek ciddiye alınacak tarafı olmayan birisi yapmış. Bu kişi müzisyenliği başaramamış, hayatına devam edebilmek için çareyi belli çevrelere yaranmakta bulmuş, şu veya bu şekilde hayatta kalmaya çalışan “survivor” diyebileceğimiz bir kadın. Arada bunları diyecek ki aferin desinler.

Müyap ve Müyorbir açıklamalarını bu kişiye yanıt gibi yazmış ama ben bu yazıyı herhangi bir şahsa yanıt diye değil, gayriresmi bir zorlamanın yanlışlığını vurgulamak için yazıyorum. Müziği susturmakla sorunlarınızı halledemezsiniz. Yas tutmak isteyen buyursun tutsun. Kimse kimseye zorla göbek attırmıyor. Ama ben hayatıma aynen devam edeyim, başkası çalışmasın diyorsanız yok ben öyle yası almayayım.

Ne yas tutmayı becerebiliyoruz ne de bayram etmeyi. Her şeyi unuttuk, sağduyumuzu ve aklımızı kaybettik. Acilen kendimize gelmemiz lazım.

Mehmet Tez – Milliyet

1 Comment

  • Engin OZGUR 10 August 2015 - 00:05 Reply

    ne yazık ki bu yazınıza katılabilmem mümkün değil. bence yanlış taraftan bakıyorsunuz. tabi ki kimse kimseye baskı uygulayamaz bu gibi durumlarda ama eğlence sektörünün en temel bileşenlerinden müziğin, konserlerin bundan etkilenmemesi gibi bir şey olamaz. bence müzik kaldığı yerden devam etmesi yerine eğlence sektörürünün diğer bileşenlerinin etkilenmemesi kaygı uyandırmalı. tartışılmalı. aksi halde toplumsal bilincin zaten yetersiz olduğu toplumumuzda, benim başıma gelmiyorsa beni bağlamaz bilincinde yaşmaya devam eder silah başındaki ne için kim için bunu yaptığını sorgulamaya başlar

  • Leave a reply